Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria shtrëngoi masat kufitare për Covid-19

Foto: Rojters

Që nga 19 korriku Bullgaria forcon masat kufitare kundër Covid-19. Në zonën e kuqe përfshihen 3 vende të reja evropiane - Qiproja, Britania e Madhe dhe Spanja, si dhe Kuvajti dhe Fixhi. Kufizimi për fëmijët që vijnë nga atje do të zbatohet deri në fund të korrikut. Bullgaria nuk lejon vizita nga këto vende, përveç nëse bëhet fjalë për shtetas bullgarë dhe persona me statusin e qëndrimit të përhershëm, afatgjatë ose të vazhdueshëm në vendin tonë dhe të anëtarëve të familjeve të tyre.

Të mbërriturit nga Mbretëria e Bashkuar, Spanja dhe Qiproja duhet të paraqesin një test negativ PCR, të vërtetuar nga një certifikatë digjitale e vlefshme e BE-së ose dokument i ngjashëm që përmban të njëjtat të dhëna. Ky kusht u përket të gjithë personave të mbërritur, pavarësisht nëse ata janë të vaksinuar apo jo. Të mbërriturit mbeten nën një karantinë 10-ditore, e cila mund të anulohet me një test PCR të kryer deri në 24 orë pas mbërritjes. Të mbërriturit nga nga Rusia dhe Portugalia janë një kategori e veçantë dhe lejohen në Bullgari me paraqitjen e një çertifikate të vlefshme digjitale Covid, duke treguar një rezultat negativ deri në 72 orë para hyrjes në vend.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 shtatorin

Të premten temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 5 dhe 10 °, në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore dhe në fushat nënballkanike nga 1 deri në 3 °. Atje do të formohen ngricat e para. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara...

botuar më 21-09-23 6.25.MD
Georgi Georgiev

Pa konkurrencë, Georgi Georgiev drejtoi Këshillin Bashkiak të Sofjes

Me votim të fshehtë, Georgi Georgiev u zgjodh kryetar i Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit me 36 vota pro, duke zëvendësuar Elen Gerxhikov i cili dha dorëheqje . 8 fletëvotime ishin të pavlefshme. Georgiev ishte kandidati i vetëm dhe u propozua..

botuar më 21-09-23 5.53.MD

Bullgarët që vdiqën në Bregun e Fildishtë kanë qenë instruktorë ushtarakë në një mision

Aksidenti me një helikopter ushtarak Mi-24 në Bregun e Fildishtë më 10 shtator në pjesën veriore të vendit, ku vdiqën pesë persona, përfshirë tre bullgarë, ishte për shkak të motit të keq. Këtë e bëri të ditur kreu i forcave të armatosura,..

botuar më 21-09-23 5.12.MD