Eмисия новини
от часа

Shteti kërkon që koncesionari i aeroportit të Sofjes të përmirësojë sigurinë

Shteti do të ndërmarrë sanksionet më të rrepta, duke përfshirë ndërprerjen e kontratës koncesionare për koncesionarin e Aeroportit të Sofjes, nëse nuk përmirësohet siguria atje. Kjo përfshin trajnimin e stafit dhe përmirësimin e tenikës, tha..

02.11.22 11:47 |

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik..

11.08.22 11:18 |

Qytetarët protestuan pas një aksidenti të rëndë në Sofje

Qytetarët u organizuan në rrjetet sociale dhe protestuan mbrëmjen e sotme në Sofje në vendin e një aksidenti të rëndë ku humbën jetën dy vajza të reja. Njerëzit kërkojnë masa kundër mosndëshkimit në rrugët e vendit. Mbrëmjen e djeshme, rreth orës..

06.07.22 19:15 |

BE dhe NATO solidarizohen me Bullgarinë për dëbimin e 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje

BE shpreh keqardhje për kërcënimin e pajustifikuar të Rusisë për t’u dhënë fund marrëdhënieve diplomatike me Bullgarinë në përgjigje të vendimit të saj për të dëbuar 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje. Në deklaratën e Shërbimit Evropian për..

01.07.22 14:07 |

Po ndryshon regjimi për hyrjen në Bullgari të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë

Që nga 20 janari (e enjtja), qytetarët e Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë dhe anëtarët e familjeve të tyre që vijnë nga një shtet anëtar i BE-së, Zona Ekonomike Evropiane, Zvicra, Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut, Maqedonia..

17.01.22 19:31 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Demokracia është e rrënjosur thellë në shoqërinë bullgare

Ngjarjet në Bullgari gjatë vitit të fundit dëshmuan se demokracia është e rrënjosur thellë në shoqërinë bullgare. Shoqëria është vitale dhe mjaft e fortë për të kundërshtuar korrupsionin dhe autoritarizmin, dhe njerëzit janë gati të ngrihen për të..

09.12.21 18:51 |
Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova theksoi se në përcaktimin e politikave të BE-së, fjalën vendimtare duhet të kenë qytetarët

Trajtimi i varfërisë në nivel evropian dhe kombëtar duhet të jetë një përparësi kryesore e Bashkimit Evropian, tha nënpresidentja Ilijana Jotova, në konferencën “BE: A do të arrijnë çarjet në fasadë deri në themel të ndërtesës”, organizuar nga Instituti..

14.09.21 18:46 |
Stefan Janev

Kryeministri kërkon transparencë në bisedimet për formimin e qeverisë

Në fund të formimit të qeverisë së ardhshme të rregullt, vërehet se proceset politike nuk po ecin sipas logjikës së zakonshme demokratike, tha Kryeministri në detyrë Stefan Janev. “Sipas mendimit tim, qytetarët kanë të drejtë të dinë..

04.08.21 12:29 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Pres që ndryshimet e filluara të bëhen të pakthyeshme

“Votova për një shtet që i përket interesit të shoqërisë”, tha Presidenti Rumen Radev pasi ushtroi të drejtën e tij për të votuar. Ai shprehu shpresë se partitë do të shfaqin përgjegjësi dhe konstruktivitet për të përmbushur pritjet e qytetarëve...

11.07.21 12:17 |

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021. Sipas informacionit të..

21.04.21 15:21 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна