Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Ilijana Jotova theksoi se në përcaktimin e politikave të BE-së, fjalën vendimtare duhet të kenë qytetarët

Ilijana Jotova
Foto: Facebook/FESBulgarien

Trajtimi i varfërisë në nivel evropian dhe kombëtar duhet të jetë një përparësi kryesore e Bashkimit Evropian, tha nënpresidentja Ilijana Jotova, në konferencën “BE: A do të arrijnë çarjet në fasadë deri në themel të ndërtesës”, organizuar nga Instituti i Ekonomisë dhe i Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Fondacioni “Friedrich Ebert”. Nënpresidentja përshëndeti vendimin e BE-së për të ndarë 750 miliardë euro për rimëkëmbjen e ekonomive evropiane, por theksoi nevojën që KE të kërkojë nga vendet anëtare të caktojnë një normë të detyrueshme për politikën sociale. Lidhur me Bullgarinë, Ilijana Jotova vuri në dukje se vendi ynë duhet të miratojë Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë jo si një përthithje fondesh, por si politika të synuara zhvillimi në 5-10 vitet e ardhshme. Nënpresidentja Jotova preku edhe çështjen e krizës së emigrantëve dhe e përshkroi politikën e Evropës si të paaftë për të përballuar valën e re të pritshme. Sipas Jotovës, Komisioni Evropian nuk ka një politikë të vetme të kompletuar të prioriteteve të përcaktuara në fillim të mandatit të tij. Si përfundim, Ilijana Jotova theksoi nevojën për reformën e institucioneve evropiane, ku zyrtarët dominojnë të zgjedhurit nga qytetarët e BE-së. Sipas saj e ardhmja e BE-së varet nga përballimi i burokracisë së Brukselit.


Më shumë nga rubrika

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD
Kapakë për të ardhmen

Fushata “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të foshnjave

Ditën e diele më 17 tetor nga ora 09.00 deri në orën 17.00 në sheshin e kryeqytetit “Aleksandër Batenberg” do të mbahet fushata e radhës bamirëse “Kapakë për të ardhmen” në ndihmë të bebeve në Bullgari. Ata që dëshirojnë mund ta mbështesin duke..

botuar më 21-10-17 6.05.PD