Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BE dhe NATO solidarizohen me Bullgarinë për dëbimin e 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje

Foto: Twitter / Oana Lungescu @NATOpress

BE shpreh keqardhje për kërcënimin e pajustifikuar të Rusisë për t’u dhënë fund marrëdhënieve diplomatike me Bullgarinë në përgjigje të vendimit të saj për të dëbuar 70 veta nga personeli i Ambasadës ruse në Sofje. Në deklaratën e Shërbimit Evropian për Veprim të Jashtëm, theksohet se vendimi bullgar është tërësisht në frymën e së drejtës ndërkombëtare kundër shkelësve të Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Vendimi i Bullgarisë është i pavarur dhe duhet respektuar, tha zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu. Aleatët në pakt dënojnë me forcë sjelljen e vazhdueshme ruse të shtrëngimit, ndërhyrjen në proceset tona demokratike dhe cenimin e sigurisë së qytetarëve tanë, shtoi ajo. Ne simpatizojmë aleatin tonë Bullgarinë, shtoi zëdhënësi i NATO-s.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 gushtin

Gjatë natës moti do të jetë i kthjellët dhe pothuajse i qetë. Nesër do të mbajë mot me diell në vend. Pas mesditës, mbi Bullgarinë Lindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësirave, por nuk do të ketë reshje. Do të fryjë erë e lehtë deri..

botuar më 22-08-18 6.10.MD

Rritje 97% e të huajve në bregun jugor të Detit të Zi

Numri i turistëve të huaj në bregdetin jugor të Detit të Zi është rritur me 97% krahasuar me sezonin veror të vitit të kaluar, sipas të dhënave të Aeroportit në Burgas. Më e madhja - 60% - është rritja e pushuesve polakë. Grupet e organizuara nga..

botuar më 22-08-18 4.57.MD
Kostadin Koxhabashev

Bullgaria po përgatitet për anëtarësim në OECD

Ministria e Punëve të Jashtme ka filluar punën për memorandumin fillestar në lidhje me përgatitjen e Bullgarisë për anëtarësim në Organizatën për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Zëvendësministri dhe zëdhënësi i MPJ-së, Kostadin Koxhabashev,..

botuar më 22-08-18 3.13.MD