Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Karantina e detyrueshme për ata që mbërrijnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Foto: www.pixabay.com

Shqipëria vendosi karantinë të detyrueshme 14-ditore për të gjithë qytetarët që vijnë nga Greqia dhe Republika e Maqedonisë Veriore. Masa, e cila është në fuqi që nga 20 prilli 2021, do të zgjasë deri më 3 maj 2021.

Sipas informacionit të Ambasadës Bullgare në Tiranë, të gjithë shtetasit bullgarë që planifikojnë të udhëtojnë në Shqipëri gjatë kësaj periudhe për të shmangur karantinën mund të përdorin rrugën përmes Kosovës.

Kujtojmë se hyrja në territorin e Shqipërisë nuk kërkon paraqitjen e një testi negativ për Covid-19. Ndalim i lëvizjes së qytetarëve dhe automjeteve nga ora 22:00 deri në orën 6:00 është ende në fuqi në vend. Gjoba për shkeljen e kësaj mase është 10 000 lekë (rreth 80 euro).

Informacion suplementar për regjimin e udhëtimit deri në Shqipëri mund të gjeni në faqen e MPJ-së bullgare.


 


Më shumë nga rubrika

Kufizimet për ballot dhe dasmat u hoqën

Bullgaria renditet e 20-ta në sëmundshmëri nga Covid-19 dhe e dyta në vdekshmëri në BE, njoftoi Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof. Kostadin Angellov në brifingun e rregullt mbi situatën epidemike. Për 14 ditët e fundit raporti i të..

botuar më 21-05-06 12.01.MD
Rumen Radev

Presidenti do të shpërndajë parlamentin pas 11 majit

Presidenti Rumen Radev u përkul para monumentit të të vrarëve në Kryengritjen e Prillit në fshatin Radillovo afër qytetit Peshtera, ku ai ishte për vizitë për Ditën e Shën Gjergjit, njoftoi Presidenca. Qeveria provizore, si çdo qeveri tjetër e..

botuar më 21-05-06 10.08.PD

Rritja e rasteve të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit

1635 janë rastet e reja të koronavirusit në vend me 14 948 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 10.9 për qind e mostrave janë pozitive. 46 159 u regjistruan si të sëmurë aktivisht. 6158..

botuar më 21-05-06 9.52.PD
/de/tourism/listight">