Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Foto: arkiv

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik për t’i kthyer kredinë shtetit. Janë duke u shqyrtuar të gjitha burimet e mundshme të importit të gazit, duke përfshirë edhe “Gazprom”. Monopolisti rus është opsioni i fundit, theksoi ministri. Në vend ka gaz deri në shtator. Ka ku të gjendet gaz të paktën deri në fund të vitit, tha Hristov.

Lidhur me protestat politike në Sofje kundër importit të gazit rus, ai shpjegoi se kabineti i mëparshëm i Kirill Petkov “nuk ka pushuar së foluri me “Gazprom”, dhe pagoi një shumë kolosale për këshilla juridike”.

Ministri shtoi se kompensimi prej 13 eurocent për litër karburant për qytetarët nuk mjafton dhe se duhet të negociohen me “Llukoill” për një vendim kryesor.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Dian Kostov prezanton dimensione të reja të artit të krishterë në Bruksel

Krijuesi bullgar Dian Kostov transformon bazilikën më të madhe në Bruksel me ekspozitën-instalim “Udhëkryq – çmimi i zgjedhjes”, shkruan BTA. Skena 17 metra nga jeta e Krishtit dhe Virgjëreshës Mari, do të mund të shihen në fasadën e Bazilikës..

botuar më 24-04-21 10.52.PD
Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD