Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shteti dëshiron të negociojë me “Llukoill” për uljen e çmimeve të karburantit

Foto: arkiv

Ministria e Energjetikës do të propozojë që qeveria të lëshojë një kredi prej 400 milionë euro për kompaninë shtetërore “Bullgargaz”, tha për BNT ministri përkatës Rosen Hristov. Synimi është që “Bullgargaz” të dalë në treg për financimin publik për t’i kthyer kredinë shtetit. Janë duke u shqyrtuar të gjitha burimet e mundshme të importit të gazit, duke përfshirë edhe “Gazprom”. Monopolisti rus është opsioni i fundit, theksoi ministri. Në vend ka gaz deri në shtator. Ka ku të gjendet gaz të paktën deri në fund të vitit, tha Hristov.

Lidhur me protestat politike në Sofje kundër importit të gazit rus, ai shpjegoi se kabineti i mëparshëm i Kirill Petkov “nuk ka pushuar së foluri me “Gazprom”, dhe pagoi një shumë kolosale për këshilla juridike”.

Ministri shtoi se kompensimi prej 13 eurocent për litër karburant për qytetarët nuk mjafton dhe se duhet të negociohen me “Llukoill” për një vendim kryesor.


Më shumë nga rubrika

Këshilli i Sigurimit nën Kryeministrin teknik do të diskutojë pasojat e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës

Këshilli i Sigurimit nën kryeministrin Gëllëb Donev po diskuton mobilizimin e pjesshëm ushtarak në Federatën Ruse, mbajtjen e referendumeve në territoret e okupuara të Ukrainës dhe përshkallëzimin e mundshëm të konfliktit ushtarak midis Rusisë dhe..

botuar më 22-09-29 10.36.PD

13.6% e rasteve me Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 769. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 13,6% e 5644 testeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 546 persona të shtruar në spitale, nga të cilët 42 janë në reanimacion...

botuar më 22-09-29 9.00.PD

Parashikimi i motit për 29 shtatorin 2022

Gjatë 24 orëve të ardhshme vranësira në vend do të jetë e ndryshueshme, me reshje shiu në vende të izoluara në zonat malore. Do të vazhdojë të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga jugperëndimi. Moti mbetet i ngrohtë deri në fund të shtatorit, me..

botuar më 22-09-28 8.25.MD