Eмисия новини
от 18.00 часа

Do të ndërtojnë një bazë të përhershme ushtarake të NATO-së në Bullgari

Një qytet i tërë i vogël në të cilin do të jetojnë ushtarët e aleatëve të NATO-së, nga grupi ndërkombëtar luftarak në territorin e Bullgarisë, do të ndërtohet nga Ministria e Mbrojtjes deri në vitin 2025. Kostoja e parashikuar është të paktën 50..

14.09.23 11:49 |
Todor Tagarev

Ministri i mbrojtjes: Nuk ka plane për dërgimin e personelit ushtarak bullgar në Ukrainë

Ende nuk ka pasur kërkesë për trajnimin e mjekëve luftarakë ukrainas në spitalin ushtarak në Sofje. Këtë e tha ministri i mbrojtjes Todor Tagarev duke iu përgjigjur një pyetjeje të deputetit të BSP-së, Ivan Petkov. Për çdo vit kalendarik, 15..

05.07.23 18:43 |

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

28.03.23 18:56 |

Komisioni i Mbrojtjes miratoi ndryshime në legjislacionin për Forcat e Armatosura Bullgare

Deputetët e Komisionit të Mbrojtjes miratuan në leximin e dytë amendamentet e Ligjit për Mbrojtjen dhe Forcat e Armatosura të Bullgarisë për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese të Forcave të Armatosura Bullgare, detyrimeve aleate të vendit tonë në..

31.01.23 11:59 |

4.5 milion ukrainas mbetën pa rrymë elektrike për shkak të sulmeve ruse

Gati 4.5 milionë ukrainas, ose mbi 10 për qind e popullsisë së vendit të paraluftës, mbetën pa energji elektrike që nga mbrëmja e kaluar për shkak të sulmeve ruse, njoftoi Presidenti Vollodimir Zelenski në fjalimin e tij video. Kievi dhe dhjetë rajone..

04.11.22 09:51 |

Pensionistët ushtarakë plotësojnë pozicionet vakante në mbrojtje

Më shumë se 10 për qind e përbërjes së Forcave të Armatosura të Bullgarisë janë pensionistë. Kjo duket nga përgjigja me shkrim e Ministrit të Mbrojtjes në dorëheqje Dragomir Zakov drejtuar deputetit të “Bullgarisë Demokratike” Martin Dimitrov...

01.08.22 12:16 |

Shtetet e Bashkuara do të financojnë Ukrainën gjatë gjashtë muajve të ardhshëm

Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndajnë 1.5 miliardë dollarë në muaj për qeverinë ukrainase në 4-5 muajt e ardhshëm, tha Zëvendës Sekretari i Parë i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Derek Hogan. Në një konferencë në Qendrën..

14.06.22 09:23 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova respektuan kujtesën e të vrarëve në Luftën e Dytë Botërore dhe shënuan Ditën e Evropës

Në lidhje me përvjetorin e 77-të nga fitorja mbi nazizmin dhe në shenje respekti ndaj të gjithë Bullgarëve të vdekur në Luftën e Dytë Botërore, Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova vendosën lule para Monumentit të Ushtarit të..

09.05.22 13:16 |

Një kompani britanike është në Bullgari, Italia gjithashtu do të dërgojë ushtarë

Një kompani britanike me mbi 120 anëtarë të Regjimentit Mbretëror Irlandez mbërriti në Bullgari më 6 maj. Ajo do të stërvitet me ushtarakë bullgarë dhe aleatët e NATO-s për të rritur ndërveprimin, njoftoi Ministria e Mbrojtjes. Britania mbështet..

06.05.22 16:39 |

6 maj – Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare

Në ditën festive për Ushtrinë Bullgare 6 maj në bazën ajrore “Graf Ignatievo” u zhvilluan fluturime atraktive. U treguan luftimet ajrore dhe mbështetja e forcave tokësore me avionë MiG-29 dhe Su-25. Morën pjesë edhe avionët holandez F-35...

06.05.22 13:32 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна