Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti kërkoi një debat për trajnimin fillestar ushtarak të të rinjve

Foto: president.bg

Nevojitet një debat që të rinjtë në Bullgari të kenë të paktën trajnim bazë ushtarak, i cili do të kontribuojë në tejkalimin e distancës në rritje midis shoqërisë dhe ushtrisë. Këtë thirrje e bëri presidenti dhe komandant suprem Rumen Radev në përshëndetjen e tij drejtuar pjesëmarrësve në Tubimin e Katërt Kombëtar të Ushtrisë Rezervë në Stara Zagora. Sipas tij, në të kaluarën çdo shtëpi kishte disi e lidhur shpirtërisht me ushtrinë, ndërsa sot, afro 20 vjet pas përfundimit të rekrutimit, nuk është kështu. “Së shpejti në Kuvendin Popullor do të numërohen në gishta njerëzit që kishin lidhje me ushtrinë por aty merren vendime të rëndësishme për sigurinë tonë kombëtare”, theksoi kreu i shtetit. Radev tërhoqi vëmendjen mbi sfidat që rrjedhin nga konfliktet ushtarake në rajonet fqinje dhe theksoi se pavarësisht nga zhvillimi i teknologjive në prodhimin e armëve, trajnimi dhe motivimi i personelit kanë rëndësi të madhe.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD