Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni i Mbrojtjes miratoi ndryshime në legjislacionin për Forcat e Armatosura Bullgare

Foto: BGNES

Deputetët e Komisionit të Mbrojtjes miratuan në leximin e dytë amendamentet e Ligjit për Mbrojtjen dhe Forcat e Armatosura të Bullgarisë për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese të Forcave të Armatosura Bullgare, detyrimeve aleate të vendit tonë në NATO dhe angazhimeve sipas Politikës së Përbashkët të Sigurisë dhe Mbrojtjes të Bashkimit Evropian. Rregullohen edhe rastet e pjesëmarrjes së forcave të armatosura në përbërjen e formacioneve ushtarake shumëkombëshe gjatë operacioneve, misioneve dhe nismave të tjera ndërkombëtare në territorin e vendit.

Përveç kësaj, ndryshimet rregullojnë menaxhimin operativ, kontrollin kombëtar dhe transferimin e kompetencave për të menaxhuar formacionet kur ato kryejnë detyra në territorin e Bullgarisë. Parashikohen edhe kushtet e pjesëmarrjes së ushtarakëve bullgarë në misionet ndërkombëtare në vendin tonë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 31 marsin 2023

Vranësirat do të rriten gjatë natës në të gjithë vendin dhe reshje të shkurtra shiu do të bien vende-vende në Bullgarinë Perëndimore. Edhe ditën e premte ngrohja do të vazhdojë dhe temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 17° dhe 22°, në Sofje..

botuar më 23-03-30 8.35.MD
Ministri i bujqësisë në detyrë Javor Geçev

Bullgaria do të kërkojë ndryshimin e rregullores për importin e grurit nga Ukraina

Bullgaria, së bashku me vendet e tjera anëtare të Bashkimit Evropian, do t'i dërgojnë një letër Komisionit Evropian duke kërkuar ndryshime në rregulloren evropiane në lidhje me importin pa taksa të mallrave me origjinë bujqësore nga Ukraina. Kjo u bë e..

botuar më 23-03-30 6.27.MD
Mehmed Dikme

Ish-ministri i bujqësisë Mehmed Dikme: Mos e zgjasni regjimin e tregtisë së lirë me Ukrainën

Institucionet bullgare nuk duhet të lejojnë zgjatjen e vendimit të miratuar nga Këshilli i BE-së në maj 2022 për vendosjen e një regjimi të përkohshëm të tregtisë së lirë me Ukrainën. Këtë e bëri thirrje para BNR-së ish-ministri i bujqësisë, Mehmed..

botuar më 23-03-30 6.05.MD