Programi i ditës

Zgjedhjet parlamentare 2023

Këtu do të gjeni gjithçka të rëndësishme në lidhje me zgjedhjet në Bullgari, duke përfshirë - lajme, komente, analiza dhe referenca historike. 


Presidenti mbledh Parlamentin e sapozgjedhur të Mërkurën e Madhe

Presidenti Rumen Radev thërret seancën e parë të Kuvendit të sapozgjedhur të 49-të Popullor më 12 prill, të mërkurën në orën 10:00, njoftoi zyra e shtypit e kreut të shtetit. Dekretin Radev e ka dhënë, siç ka premtuar, në ditën e parë të punës pasi..

botuar më 23-04-10 11.01.PD

Vlerat e “Po e vazhdojmë ndryshmin – Bullgaria Demokratike” nuk i lejojnë ata të mbështesin një kabinet të GERB

Të gjitha partitë në koalicionin e “Po e vazhdojmë ndryshmin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) kanë vendosur të mos mbështesin një qeveri me mandat apo pjesëmarrje të GERB-it , tha në një konferencë për shtyp Asen Vasilev , bashkëkryetar i PP-së...

botuar më 23-04-07 12.56.MD
Gëllëb Donev

Qeveria e përkohshme do të mbajë deficitin buxhetor në 3%

“Zgjedhjet u zhvilluan lirshëm, në mënyrë të qetë, pa shkelje të konsiderueshme”, tha për bTV kryeministri në detyrë Gëllëb Donev. “Ndoshta partitë janë të befasuara nga rezultatet. Ajo që votuesit kanë treguar në këto zgjedhje për këtë parlament..

botuar më 23-04-07 11.42.PD

KQZ shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare

GERB-SDS fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare me 669 924 vota dhe mori 69 vende në Legjislaturën e 49-të Kuvendit Popullor. Koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" me 621 069 vota do të ketë 64 deputetë, ndërsa partia..

botuar më 23-04-07 9.47.PD

Numri i njerëzve që votojnë me "Unë nuk mbështes askënd" po rritet për shkak të ndarjeve në shoqëri

Zgjedhjet e pesta parlamentare në vendin tonë për 2 vitet e fundit kanë hyrë tashmë në histori, dhe gjashtë parti gjetën vend në përbërjen e 49-të të Parlamentit - koalicionet GERB-SDS, "Po e vazhdojmë ndryshimin" - "Bullgaria Demokratike", dhe..

botuar më 23-04-06 7.15.PD
Gëllëb Donev

Qeveria e përkohshme do të paraqesë projektligjet e veta në parlamentin e ri

Pas zgjedhjeve me radhë të parakohshme parlamentare, ne jetojmë përsëri mes dy hipotezave: a do të ketë një qeveri të rregullt apo nuk do të ketë një qeveri të rregullt, deklaroi kryeministri në detyrë Gëllëb Donev. “Pas 8 muajsh mund të..

botuar më 23-04-05 11.31.PD

Filli Ladgman nga Australia: Ka ardhur koha t'i japim fund këtij rrethi djallëzor dhe apatisë

“Vështirë se do të them diçka më ndryshe nga ajo që kanë shpresuar të gjithë bullgarët në mbarë botën pas këtyre zgjedhjeve. Para së gjithash duam që këto zgjedhje të jenë të fundit, dmth të krijohet një qeveri e qëndrueshme dhe t'i japin fund..

botuar më 23-04-05 7.15.PD
Kirill Petkov (majtas) dhe Asen Vasilev

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të mbështesë një qeveri me pjesëmarrjen e GERB

“Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk do të mbështesë një qeveri me mandat apo me pjesëmarrjen e GERB-it. Kështu bënë të ditur liderët e partisë Kirill Petkov dhe Asen Vasilev pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar. Vendimi i sotëm për të mos mbështetur një..

botuar më 23-04-04 7.23.MD
Kornelija Ninova

Kornelija Ninova: BSP nuk është një parti pa perspektivë

Liderja e Partisë Socialiste Bullgare (BSP), Kornelija Ninova, raportoi në një konferencë se partia njëqindvjeçare e ka ruajtuar rezultatin e saj nga zgjedhjet e mëparshme, duke marrë pothuajse 9% të votave në një situatë "në të cilën kishte një..

botuar më 23-04-04 5.25.MD
Presidenti Radev

Mbledhja e parlamentit të ri mund të shpallet më së shpejti më 5 prill

Rezultati më i rëndësishëm i këtyre zgjedhjeve është se do të kemi një parlament. Kështu e komentoi presidenti Rumen Radev në Plovdiv rezultatin e votimit për Parlamentin e 49-të. "Shpresoj që ky parlament të fillojë të punojë sa më shpejt - të..

botuar më 23-04-04 2.57.MD