Ministri i Transportit Rosen Zheljazkov

Në kushtet e krizës transporti tokësor është pa alternativë

Transporti i mallrave punon maksimalisht, si një strukturë e domosdoshme për zhvillimin e ekonomisë, tha para BNR-së Ministri i Transportit Rosen Zheljazkov. Është e dukshme se transporti tokësor nuk ka alternativë. Transporti i udhëtarëve, sidomos ai..

botuar më 20-04-05 1.11.MD
Gjen. prof. Mutafçijski

Deri tani në Bullgari janë bërë afro 16 000 teste për COVID-19

Nga data 28 janar deri më 5 prill janë bërë 15 899 teste për COVID-19 në laboratorët bullgarë, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Pritet që nga data 6 prill të fillojnë punë akoma dy laboratorë të rinj në Sofje dhe kështu numri i përgjithshëm i..

botuar më 20-04-05 12.58.MD
Admirali Emill Eftimov

Kriza nuk do të ndalojë riarmatosjen e ushtrisë

Roli i ushtrisë bullgare në kushtet e jashtëzakonshme për shkak të koronavirusit është i qartë. Ne duhet të jemi në ndihmë të Ministrisë së Punëve të Brendshme e cila është në linjën e parë. Mund të shkojmë në kufi dhe të ndihmojmë në kufizimin e..

botuar më 20-04-05 12.36.MD

Deputetët ukrainas kërkojnë përvojën bullgare në luftimin e COVID-19

Bullgaria ndërmori masa të shpejta dhe të mira kundër përhapjes së COVID-19 në vend. Shpresojmë se do na lejoni që ta përdorim përvojën tuaj në luftimin e virusit edhe në vendin tonë, thuhet në një letër zyrtare dërguar Parlamentit bullgar nga Grupi i..

botuar më 20-04-05 12.02.MD

Punëdhënësit ngulin këmbë për ndryshimin e skemës “60/40”

60 000 firma kanë ndaluar punë për shkak të krizës së koronavirusit. Vetëm 228 prej tyre kanë kërkuar ndihmë sipas skemës së propozuar nga qeveria për pagimin e 60% të pagës së punonjësve nga shteti dhe të 40% nga punëdhënësit. Asociacioni i..

botuar më 20-04-05 11.04.PD

Bullgaria kërkon nga Izraeli PCR teste për COVID-19

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi në telefon me homologun e tij izraelit Benjamin Netanyahu. Të dy kanë shqyrtuar masat për përballimin e krizës së COVID-19. Tani për tani shkencëtarët izraelitë nuk kanë arritur të përpunojnë një test relativisht të..

botuar më 20-04-05 9.40.PD

Intensitet i ulët i përhapjes së COVID-19 në Bullgari

Rastet e ripohuara të koronavirusit në Bullgari janë 522 , bëri të ditur Shtabi Operativ Kombëtar. Të shëruarit janë 37. Ndër ta ka 3 raste të reja. Të vdekurit gjatë 24 orëve të fundit janë 4. Gjithsej 18 janë pacientët e vdekur deri tani. Mosha..

botuar më 20-04-05 9.18.PD

COVID-19 në Bullgari: Dita e 28

17 janë të vdekurit nga COVID-19 në Bullgari deri më 4 prill Tre veta vdiqën nga COVID-19 në Bullgari më 4 prill. Edhe tre viktimat, pacientë të spitaleve të kryeqytetit, kanë vuajtur nga sëmundje kronike. Kështu numri i përgjithshëm i të vdekurve në..

botuar më 20-04-04 6.18.MD

Sektori i ndërtimit ruan ritmin e punës

Gjendja e jashtëzakonshme ka efekt negativ mbi tërë ekonominë, por tani për tani shumica e kompanive të ndërtimit në Bullgari arrijnë të ruajë ritmin e punës së vet , konstatoi Federata e sindikatave të pavarura të ndërtimit. Puna në objektet..

botuar më 20-04-04 4.47.MD

Një lagje me popullsi rome e bllokuar për shkak të katër rasteve të COVID-19

Nga nesër lagja me popullsi rome në qytetin Peshtera të Bullgarisë Jugore do të bllokohet. Njerëzit do të dalin vetëm në raste urgjente. Në rajon tashmë ka katër teste pozitive të COVID-19 dhe lagja është bërë vatër e përhapjes së infeksionit, tha..

botuar më 20-04-04 4.05.MD