Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Poeti” – albumi i ri i Lili Ivanovës

Në albumin e ri të Lili Ivanovës ka 14 këngë të cilat sikur ta prekin shpirtin tënd. Albumi është special sepse në të kanë kontribuuar autorë të brezave të ndryshëm. Pjesa dërmuese e këngëve janë hite të vjetra të Lili Ivanovës por me aranzhime të reja. Ka dy këngë që janë interpretuar në origjinalet e tyre. Titulli i albumit është sipas këngës “Poeti”. Muzika është e riut Angell Djullgerov.

“Para ca kohësh pata një takim me aktorin Hhristo Mutafçiev dhe ai më tha pse të mos bëjmë ndonjë këngë, kujton Lili Ivanova. – Edhe më parë e kisha dëgjuar atë duke kënduar dhe më kishte pëlqyer timbri i tij. Hristo Mutafçiev qëndron fortë si në skenën e aktorëve, ashtu dhe në atë të këngëtarëve. Ja pse kur më dhanë këngën “Poeti” m’u duk mirë pjesëmarrja e Mutafçievit në recitativin e saj. Regjisori i klipit është Stojan Radev. Nuk kisha aspak dyshime për titullin e albumit. Pasi dëgjova muzikën dhe lexova tekstin e “Poetit” i thashë vetes se ashtu do të titullohet CD-ja e ardhshme.”

Pjesa dërmuese e këngëve në albumin e ri të Lili Ivanovës janë sipas muzikës së Aleksandër Josifovit.

“Aleksandër Josifovi është një muzikant i shkëlqyer, thotë Lili Ivanova. – Dhe po ashtu kompozon dhe është njeri me inteligjencë, gjë e cila sot haset rrallëherë te njerëzit. Mes nesh ka respekt reciprok. Jam e kënaqur se kam interpretuar aq shumë këngë të tijat. Ato janë sipas teksteve të disa figura madhërishme të Bullgarisë – poetëve Pavel Matev, Damjan Damjanov, Ljubomir Levçev. Në albumin e ri gjendet po ashtu kompozimi “Shturçe” /Bulku i vogël/ i Najden Andreevit. Atë do ta dëgjoni në aranzhim të ri. Kjo këngë është ndër të preferuarat për publikun tim.”

Pamjen e jashtme të albumit “Poeti” e ka bërë Petja Ivanova. Me të Lili Ivanova punon prej dy vjetëve. Shumica e aranzhimeve të reja është e Angell  Djullgerovit dhe është incizuar në studion e tij në qytetin Plovdiv. “Për mua ishte sfidë e madhe t’u jap jetë të re kompozimeve” – thotë muzikanti i cili është kitarist në grupin e Lili Ivanovës.

Më 16 maj të këtij viti Lili Ivanova do të koncertojë në Londër në klubin “Troxy”, një qendër shumëfunksionale për ngjarje të ndryshme kulturore.


Përgatiti në shqip: Anna Kapitanova


Më shumë nga rubrika

"Xhaz nën yje" në Kamen Brjag

Shkëmbinjtë mbi fshatin Kamen Brjag, jo shumë larg qytetit tonë bregdetar të Kavarnës, për të dhjetën herë bëhen skena e Festivalit "Xhaz nën Yje". Këtë vit eventi zhvillohet më 19 dhe 20 korrik. Natën e parë adhuruesit e xhazit shijuan..

botuar më 24-07-20 7.15.PD
Керана и космонавтите

"Kaq mundem"

Për të pestin vit radhazi, Sofia Summer Fest - festivali veror i Sofjes - do të ofrojë përjetime të paharrueshme në kulmin e verës. Në Parkun e Jugut, në 30 ditët më të nxehta të sezonit, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të kenë mundësinë të..

botuar më 24-07-17 1.25.MD

Versioni akustik i këngës “Zemra e re”

Në mes të verës së nxehtë, Ljubo Kirov nuk ndalet së krijuari. Menjëherë pas premierës së albumit të tij "Zemra e re" dhe shfaqjes së koncertit të tij në platformën HBO Max, këngëtari nisi turneun e tij kombëtar nën moton “Zemra e re 2024”. Këngëtari..

botuar më 24-07-16 8.15.PD