Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Godina më e vjetër në Sofje ruan pesë shtresa histori

Foto: arkiv

Godina më e vjetër e ruajtur në Sofje ndodhet në oborrin e brendshëm të Presidencës. Kjo është rotonda “Shën Gjergji Fitimprurësi”, e cila ka qenë në zemër të lagjes së lashtë të Konstandinit. Në kuadrin e kësaj lagjeje dikur është ndodhur pallati i perandorit romak – Konstandinit të Madh, dhe banesat e qytetarëve. Rotonda është pjesë e kompleksit arkeologjik, kurse shkencëtarët sot ende janë duke diskutuar datën e ndërtimit të saj (nga shekulli i tretë deri në shekullin e katërt). Ajo është përdorur kryesisht për pranimin e krishterimit, por edhe si godinë publike. Për shkak të mbeturinave të gjetura të një sistemi të lashtë të ngrohjes, arkeologët mendojnë se ndërtesa mund të jetë përdorur edhe si banjë. Godina ka ruajtur shumë mirë pamjen e vet deri më sot e kësaj dite. Për këtë shkak ajo konsiderohet si ndërtesa më e vjetër e ruajtur në kryeqytet. Kubeja e saj është shkatërruar dy herë – gjatë sulmit të hunëve dhe gjatë rrethimit bullgar, të udhëhequr nga hani Krum.

Më shumë nga rubrika

Rumen Draganov

Që prej vitesh turistët ukrainas në Bullgari janë më shumë se ata rus

Në vitet e fundit kemi më shumë turistë ukrainas sesa rusë. Në vitin 2020 kemi pasur 50 000 turistë nga Rusia dhe 200 000 nga Ukraina, vuri në dukje doc. Rumen Draganov para bTV në lidhje me fluturimet e anuluara nga Rusia në maj . Për mendimin e..

botuar më 21-05-10 11.02.PD

Fundjavë me verë dhe ushqim gustator në Plovdiv

Qyteza e Vjetër e Plovdivit pret adhuruesit e shijes së stërholluar në festivalin e shtatë radhazi “Verë dhe Gourmet” që organizohet dy ditët e pushimit. Në oborret e shtëpive nga koha e Rilindjes Kombëtare Bullgare prodhues të verërave dhe të..

botuar më 21-05-08 6.25.PD

Na pret një sezon i vështirë turistik

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga..

botuar më 21-05-03 12.59.MD