Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qendra kulturore “Kazino detare” – emblema e jetës kulturore në qytetin Burgas

{ include file="./partials/authors.html" } БНР Новини
Foto: Ana Mihajllova

E ndriçuar nga rrezet e diellit, Qendra kulturore “Kazino detare” i përngjan një anije të bardhë, e cila ka zbarkuar në gjirin e qytetit Burgas. Ajo është krijuar gjatë vitit 2011 dhe që atëherë e deri tani në të janë zhvilluar qindra mijë ngjarje kulturore, dhe po kështu dhe shumë ekspozita interesante. Mes tyre janë thesari i artë i Panagjurishtes, të Vëllçetrënit dhe të Rogozenit si dhe ekspozita e cila vjen për vizitë me diamante, me gurë të çmuar dhe kristale të Muzeut “Toka dhe njerëzit”. Sivjet gjatë stinës më intensive të verës në Qendër përgatisin bashkërisht më Bankën Popullore Bullgare një ekspozitë të madhe të artë. Në “Kazinonë detare” bëjnë dhe prezantime të librave, koncerte klasike e të tjera. Aty lidhen dhe martesa civile, zhvillohen dhe takime pune.

Akoma për historinë , rëndësinë dhe rolin e qendrës kulturore në jetën e qytetit Burgas bisedojmë me drejtoreshën e saj Ljudmilla Kutieva:

“Vet godina është krijuar gjatë vitit 1938. Atëherë shpallet konkurs nga kryetari i atëhershëm i bashkisë Atanas Sirekov. Projekti, i cili fiton është i Viktorija Angjellovës. Për ndërtimin është zgjedhur vend, nga i cili shikohet i gjithë gjiri i Burgasit, kurse godina i përngjan një anije, të vënë mbi pjerrësinë e gjirit. Ajo ka qenë e ndërtuar për restorant dhe ka qenë kazino. Është quajtur “Kazinoja detare e Burgasit”, sepse qytetarët e dalluar të qytetit të cilët kanë marrë vendimin për ndërtimin kanë udhëtuar në vende të ndryshme dhe aty i kanë mahnitur restorantet e zbukuruara në mënyrë më të pasur me kazino.”

Në fakt këtu asnjëherë nuk ka pasur ruletë, por ka pasur restorant, i cili ka ekzistuar vite të gjata. Që të gjithë qytetarët e Burgasit nga brezi më i vjetër e lidhin godinën me fëmijërinë e vet dhe me mbrëmjet të cilat familjet e tyre i kanë kaluar në tarracën e restorantit. Përse bashkia e Burgasit vendos ta quaj Qendrën Kulturore “Kazino detare”? Ja akoma fakte kureshtare për këtë godinë, si dhe për rëndësinë saj për qytetin detar:

“Çdo një sallë ka emër dhe këto emra janë të qytetarëve të shquar të qytetit. Aktualisht gjendemi në sallën “Aleksandër Gjeorgjiev-Koxhakafalijata”. Ky është një nga dhuruesit më të mëdhenj të Burgasit. Salla fqinje mban emrin e piktorit të madh të Burgasit Gjeorgji Baev. Kurse salla tjetër është emëruar me emrin e poetit të madh Hristo Fotev. Salla më e sipërme është në emër të Petja Dubarovës.

Kur e inauguruam Qendrën Kulturore, vinin shumë njerëz dhe thoshin – po këtu a nuk ndodhet restoranti?Kurse sot ata kaq u mësuan me ngjarjet, të cilat rastisin këtu, saqë kur afron ora 17-17.30, me fjalë të tjera hapja e ekspozitës ose prezantimi i librit, ata vijnë dhe presin fillimin e ngjarjes kulturore, bile nuk e ndjekin fare programin.”

Sot qendra kulturore “Kazino detare” punon shumë mirë me qendrat kulturore Çeke dhe Polake, Gjote Institut, Institutin “Servantes”, Institutin kulturor francez, me Shoqatën për këmbim kulturor midis Indisë dhe Bullgarisë. Institucionet kulturore bullgare dhe të huaja propozojnë këtu të vijnë për vizitë ekspozita të ndryshme, teatro me shfaqjet e veta, të zhvillohen koncerte, sepse qendra kulturore “Kazino detare” është një shtëpi ideale për iniciativa të ngjashme.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit të Shqipërisë tashmë mban emrin e piktores bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko

Nga sot, shëtitorja në parkun e qytetit të Belshit, Shqipëri, mban emrin e artistes së talentuar bullgare me rrënjë shqiptare Lika Janko , e cila ndërroi jetë në vitin 2001. Në ceremoninë zyrtare të emërtimit mori pjesë Ministri i Kulturës i..

botuar më 21-10-22 3.38.MD
Georgi Gospodinov

Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi

Shkrimtari Georgi Gospodinov fitoi çmimin më prestigjioz italian për letërsi "Premio Strega Europeo". Ai është bullgari i parë që merr çmimin në kategorinë e autorëve evropianë dhe shkrimtari i parë nga Evropa Lindore që e merr atë. Çmimi u dha..

botuar më 21-10-18 9.12.PD
Foto: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Sofje

Arti i të shkruarit dhe magjia e fjalëve po bashkojnë gjithnjë e më shumë Bullgarinë dhe Shqipërinë

Para disa ditësh Ambasada Shqiptare në Bullgari në bashkëpunim me Katedrën e Ballkanistikës në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” promovuan librin e autorit, piktorit dhe fotografit shqiptar Fate Velaj titulluar “Kryqëzimi”, i..

botuar më 21-10-11 11.29.PD