Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Orkestra simfonike e Radios Kombëtare Bullgare prezanton dy krijime premiere

Foto: Orkestra simfonike e Radios Kombëtare Bullgare

Dirigjenti i ri dhe shumë ambicioz i Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare maestro Rosen Gergov nuk beson në besime dhe ka zgjedhur një program jostandard dhe interesant për koncertin, i cili do të zhvillohet nën shkopin e tij nga Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare, pikërisht ditën e premte më 13 janar në Sallën “Bullgaria”. Publiku do të ketë mundësi të shijojë dhe 2 krijime absolutisht të reja të autorëve të rinj, si dhe të simfonisë së Pestë të dashur e të preferuar në të gjithë botën të Ludvig van Betovenit.

Njëri kompozicion, i cili ka një premierë botërore, është Uvertura nga krijimi muzikor “Ali Baba” të Rumen Bojaxhiev-biri i cili është i përmbushur me një artistizëm të lart krijues. Ai është kompozitor dhe orkestrat shumëvjeçar, dhe bashkëpunëtor i orkestrës së radios tonë. Krijimi i dytë i ri për Bullgarinë është “Frozen in time” për marimba dhe orkestër nga Avner Dorman, i cili ka lindur gjatë vitit 1975 në Tel Aviv-Izrael , nxënës i Juilliard School. Per momentin ai është dirigjent dhe drejtor muzikor i orkestrës së dhomës së Clevelandës –CityMusic Cleveland Chamber Orchestra. Solist i koncertit do të jetë e reja Vasilena Serafimova-perkusione. Gjatë vitit 2004 ajo përfundon studimet e saj në shkollën Kombëtare të Arteve “Panajot Pipkov”shkëlqyeshëm, për të cilën është e dekoruar me diplomë Kombëtare nga Ministria e Arsimit dhe të Shkencës të Republikës së Bullgarisë. Mëson në Konservatorin Kombëtar regjional në Versajë. Gjatë vitit 2007 Vasilena është e pranuar në vendin e parë në Konservatorin e Lartë Kombëtar për muzikë dhe vallëzim në Paris në klasën e Mishell Seruti. Është soliste e katër orkestrave të ndryshme franceze dhe është bursiste e Fondacionit Banque Populaire-Francë.

Maestro Rosen Gergov tregon për zgjedhjen e tij të krijimeve moderne dhe të klasikes të Betovenit.

Ky koncert është një pjesë nga ideja tonë të prezantojmë gjëra të reja përpara publikut dhe opinionit shoqëror, duke qenë me rëndësi të ketë premiera botërore dhe të kompozitorëve bullgar. Rumen Bojaxhiev-biri është një emër i njohur në Bullgari si kompozitor dhe aranzhim. Ai propozoi uverturën e vet ndaj krijimit muzikor “Ali Baba”, të cilin do ta prezantojmë gjatë ditës së premte. Doja që në program të ketë dhe një lloj më të ndryshëm solisti dhe u ndala mbi Vasilena Serafimovën me marimba. Ky është një instrument i rrallë i prezantuar solisti, kurse ajo tanimë është shumë e njohur dhe e talentuar. Ajo e propozoi këtë koncert në Avner Dorman, i cili është mjaft sfidues për të gjithë, më në veçanti për të. Një krijim interesant, me elemente etnike në vetvete, që përmban xhaz, rok. Muzika është moderne deri aq , derisa është shkruar tani. Bojaxhiev-biri përdor një orkestër fare tradicionale dhe po kështu dhe një tingëllim të tillë. Kurse simfonia e 5 e Betovenit shpresoj të jetë një magnet për publikun, i cili e do dhe e pëlqen. Ajo do të interpretohet me shumë energji dhe forcë.”

Për krijimin e vet të ri tregon vet autori - Rumen Bojaxhiev-biri:

Dekorata më e madhe për një kompozitor është të dëgjojë krijimin e vet të interpretuar nga orkestra simfonike. Në Bullgari dekorata më e madhe është që ajo të interpretohet pikërisht nga orkestra e radios. Kam një qëndrim të veçantë ndaj këtij grupi, sepse kam punuar me të dhe si orkestrat dhe si kompozitor dhe krijues të aranzhimeve. Për herë të radhës po provoj një kënaqësi të madhe, gëzim dhe stimul të vazhdoj përpara. Kur dëgjoj një krijim, të përmbushur në këtë mënyrë, jam i lumtur. Ideja ime është të bëj një triptik prej operetave për fëmijë mbi përrallat e njohura. 2 prej tyre janë të Andersenit, kurse e treta është “Ali Baba dhe 40 hajdutët”. Kjo uverturë është gjëja e parë e gatshme nga opereta e dytë pas “shitësja e vogël e shkrepëseve” e cila kishte një sukses shumë befasues për mua. Ky është një start shumë i mirë për premierën time-të përmbushur nga ky orkestër dhe një dirigjent i tillë. Ajo do të japë drejtimin sesi të përfundoi ky krijim muzikor, i cili shpresoj të pëlqehet nga fëmijët.”

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Elena Nikollaj

Në Gjenovë u inaugurua një pllakë përkujtimore e këngëtares së madhe të operës Elena Nikollaj

Në qytetin italian të Gjenovas u zbulua një pllaka përkujtimore e këngëtares së njohur bullgare të operës - mezzo-sopranos Elena Nikollaj. Nisma është e Konsullatës sonë të Përgjithshme në Milano. Pllaka e Elena Nikollaj, e lindur si Stojanka..

botuar më 22-01-14 4.18.MD

“Nuk mund të ndalem” – projekti më i ri i muzikantit Ivan Radullovski

Ivan Radullovski është këngëtar, autor i teksteve dhe producent. Me muzikë merret që nga mosha më e re. Në vitin 2013 mori pjesë në sezonin e dytë të shfaqjes televizive muzikore “X Factor”, ndërsa nga viti 2015 nisi karrierën e vet solo. Kënga..

botuar më 22-01-14 10.25.PD

Koncert shfaqje “Përralla P.I.F.”

Dimo Stojanov nga grupi P.I.F. , i cili u nda nga jeta pak më shumë se një vit më parë, vazhdon të jetojë në zemrat e miqve dhe adhuruesve të tij. Në vitin 2021 u mbajtën shumë veprimtari në kujtim të tij. Për datën 21 dhjetor 2021, kur u mbush..

botuar më 22-01-13 2.28.MD
Подкасти от БНР