Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po fillon konkursi për çmimin “Xhon Atanasov” 2017

Monumenti i shpikësit bullgar Xhon Atanasov në Sofje

Sot fillon konkursi vjetor për Çmimin e Presidentit të Republikës “Xhon Atanasov” (John Atanasoff). Ai mban emrin e shpikësit me famë botërore me prejardhje bullgare që është krijuesi i kompjuterit të parë elektronik digjital. Ky çmim u dorëzohet që nga viti 2003 shkencëtarëve të dalluar bullgarë dhe studiuesve të rinj në fushën e shkencave kompjuterike. Ndër laureatët për çmimin presidencial janë drejtues të qendrave shkencore të institucioneve prijëse dhe kompanive multikombëtare në sfera të ndryshme të shkencave kompjuterike.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD