Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Protestat në fshatin Vojvodinovo pas sulmit kundër një ushtaraku

Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov deklaroi se nuk pret përleshje gjatë protestës së shpallur këtë mbrëmje në fshatin e Plovdivit Vojvodinovovo në Bullgarinë Jugore të rrethit të Plovdivit, ku pritet të përfshihen edhe ushtarakët. Tensioni në fshat u rrit pasi më 6 janar dy të rinj nga getoja e romëve rrahën rreshtorin e forcave speciale. Të rinjtë u ndaluan. Më vonë me këmbëngulje të banorëve të fshatit filloi një aksion për rrëzimin e godinave në mëhallën e paligjshme rome. Sipas fjalëve të Krakaçanovit situata në Vojvodino është e qetë, popullsia është e kënaqur për veprimet e organeve të rendit. Protestat organizohen si shenjë solidariteti me ushtarakun e rrahur.

Më shumë nga rubrika

Parku Rosenec

Përplasje me policinë dhe një politikan i arrestuar në plazhin “Rosenec”

Qindra njerëz u mblodhën për të bërë plazh në vijën bregdetare, e cila ndodhet nën regjim të posaçëm të ruajtjes, sepse ndodhet pranë rezidencës luksoze të kryetarit të nderit të Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë Ahmed Dogan. Ndërkohë mbi pesë..

botuar më 20-07-11 3.06.MD

Ish-i dyti në GERB: Qeveritarët do të humbin gjysmën e përkrahësve të vet

“Në se sot zhvilloheshin zgjedhjet, GERB-i do të humbiste gjysmën e deputetëve të vet”, tha para BNT Cvetan Cvetanov, i cili para pak kohe ishte personi i dytë në parti, kurse sot ka një projekt të vetë politik. Sipas tij, nga 1 milion e 400 mijë..

botuar më 20-07-11 11.28.PD

GERB: Përgjegjësinë politike për përplasjet e mban Presidenti

Partia qeverisëse GERB shpalli se Presidenti Rumen Radev e mban përgjegjësinë për përplaset poshtë dritareve të pushtetit, në kohën e të cilave ishin lënduar tre policë dhe 20 demonstrues ishin arrestuar. “Përgjegjësinë politike për përplasjet..

botuar më 20-07-11 11.02.PD