Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministrat Borisov dhe Medvedev hapën një forum bullgaro-rus të biznesit në Sofje

Foto: BTA

Gjatë hapjes së forumit të biznesit Bullgari - Rusi në Sofje Kryeministri Bojko Borisov deklaroi se në kushtet e sanksioneve ndërkombëtare Bullgaria arrin të mirëmbajë marrëdhënie pragmatike me Rusinë. Mirëpo, Kryeministri njohu se Bullgaria humb qindra milionë për shkak të sanksioneve kundër Rusisë. Në fjalimin e vet gjatë hapjes së forumit Kryeministri rus shënoi se në bisedimet e tij me Borisovin kanë diskutuar projekte për zhvillimin e turizmit kulturor mes qyteteve të ndryshme dhe mundësitë për përmirësimin e transportit ajror mes dy vendeve tona.

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD