Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U hap një ekspozitë arkeologjike me eksponate nga Bullgaria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut

Foto: BGNES

Ministri i Kulturës Boill Banov dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev inauguruan në Shkup ekspozitën “100 vjet Trebenishte”. Ekspozita e organizuar në bashkëpunim me muzetë në Sofje, Beograd dhe Ohër, paraqet zbulimet e nekropolit të pasur dhe unikal nga epoka e bronzit pranë fshatit Trebenishte. Zbulimet e para u bënë jo larg Liqenit të Ohrit rastësisht nga ushtritë bullgare në vitin 1918. Në zbulimet morën pjesë arkeologët Karel Shkorpil dhe Bogdan Fillov. Për herë të para janë paraqitur pothuajse të gjitha zbulimet para publikut të gjerë. Ekspozita do të mbetet në Shkup deri më 15 shtator, ndërsa pas kësaj do të paraqitet në Sofje dhe Beograd.

Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD