Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sofja është mikpritëse e konferencës për zhvillim energjetik në Evropën Juglindore

Foto: arkiv

Përfaqësues të administratave shtetërore nga Bashkimi Evropian, të institucioneve evropiane, të organizatave joqeveritare, tregtarë dhe furnizues të energjisë, organet rregullatore nga regjioni e të tjerë, po zhvillojnë në Sofje  një konferencë energjetike, e cila u kushtohet perspektivave përpara zhvillimit të sektorit në Evropën Juglindore. Ngjarja është organizuar nga Forumi Bullgar i Energjisë dhe Minierave. Shqyrtohen e ardhmja e rajoneve të qymyrgurit në tranzicion, zhvillimi i tregut regjional të korrentit dhe të gazit natyror, sfidat para energjisë nga sektori i burimeve të rinovueshme, energjetika bërthamore.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit per 18 majin

Një front i ftohtë do të kalojë në vend. Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet 15 gradë. Gjatë ditës në shumë vende do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Ka kushte për reshje të konsiderueshme lokale..

botuar më 22-05-17 8.35.MD

Medalje të arta për Bullgarinë nga Olimpiada Evropiane në Shkenca Eksperimentale

Nxënësit në klasat e 10-ta dhe të 11-ta në Gjimnazin Kombëtar të Shkencave Natyrore dhe Matematikës dhe në Gjimnazin Matematikor të Sofjes fituan tri medalje të arta në Olimpiadën Evropiane të Shkencave Eksperimentale në Hradec Králové, Republika..

botuar më 22-05-17 8.01.MD
Dragomir Zakov

Detajet për ndihmën e Bullgarisë për Ukrainën janë duke u sqaruar

Ministri i Mbrojtjes Dragomir Zakov diskutoi me homologun e tij italian Lorenzo Guerini nevojën e sigurimit të përkohshëm të gjuajtësve për Forcat Ajrore Bullgare deri në mbërritjen e aeroplanëve të porositur F-16. Këtë e bëri të ditur ministri..

botuar më 22-05-17 7.42.MD