Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në Sofje u mor vendim për krijimin e një fondi për bashkëpunim kulturor në Evropën Juglindore

Ministri bullgar Boill Banov
Foto: BGNES

Me propozim të Bullgarisë do të krijohet një fond i përhershëm, i cili do ta ndihmojë veprimtarinë e krijuesve në Ballkan dhe bashkëpunimin kulturor në regjion, vendosi Këshilli i Ministrave të Kulturës të Evropës Juglindore. Në forumin në Sofje ishin të pranishëm përfaqësues të Komisionit Evropian dhe të UNESKO-s. Gjatë kryesisë kroate në muajit në vijim do të saktësohet se si do të funksionojë fondi dhe çfarë takse do të paguajë çdo një vend. Fondi do të sigurojë resurse për projekte të përbashkëta dhe këmbim kulturor, tha Ministri bullgar i Kulturës Boill Banov.

Më shumë nga rubrika

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

botuar më 22-05-24 11.37.PD

293 raste të reja me Covid-19, një e treta e tyre - në Sofje

Në 24 orët e fundit u zbuluan 293 raste të reja me koronavirus në Bullgari. 4.46 për qind e 6573 testeve të kryera janë pozitive, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 62.46 për qind e rasteve të reja janë te..

botuar më 22-05-24 11.11.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Gjuha bullgare është një atdhe i padukshëm që lidh bullgarët në mbarë botën

“Më 24 maj të gjithë jemi vetëm bullgarë”, tha presidenti Rumen Radev në përshëndetjen me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe letërsisë sllave. "Sot ka shtatë milionë bullgarë në..

botuar më 22-05-24 10.48.PD