Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një atraksion i ri po i tërheq turistët, të cilët kanë zgjedhur të pushojnë në bregdetin verior bullgar

Foto: bgtourism.bg

Parku më i madh ekologjik në krahinën e Dobriçit, sipërfaqja e të cilit është 700 hektarë, tanimë është hapur për vizitorë. Bota shtazore, e cila mund të shikohet në park, bën përshtypje me 170 drerë ugar, mbi 250 muflonë, afro 50 kaproj, 50 dhi Kameruni, mbi 300 derra të egër, fazanë, thëllëza dhe lloje të tjera kafshësh. Që të mund t'u gëzohen në mënyrë të sigurt kafshëve, për turistët janë ndërtuar 7 pika për vëzhgim. Parku është i ngjashëm me rezervatet e njohura kombëtare si “Krugjer” në Republikën e Afrikës së Jugut, “Serengeti” në Tanzani, “Amboseli” në Keni. Përveç faunës së larmishme, vizitorët mund të shikojnë përfaqësues të ndryshëm dhe të florës. Përveç shëtitjeve, parku ofron po kështu turizëm me kuaj dhe turizëm gjuetie. Janë planifikuar dhe degustime të verërave, të produkteve të qumështit dhe të mishit si dhe produkte të tjera karakteristike për regjionin.

Më shumë nga rubrika

Nomadët digjitalë preferojnë atmosferën e Pamporovos

Kampet e përvitshme të nomadëve digjitalë në Pamporovo dhe Çepellare propozojnë kushte të shkëlqyera, në të cilat punonjësit në distancë mund të gërshetojnë punën me aktivitete dimërore sportive. Gjatë kësaj stine organizatorët e kampeve pranojnë turistë..

botuar më 21-01-17 7.10.PD

Më 16 janar pistat e Pamporovos përsëri hapen

Më 16 janar vendpushimi “Pamporovo” përsëri do të jetë i hapur për sportet dimërore, ndërsa operatori i ski zonës shpalli ruajtjen e çmimeve promocionale të lift-kartave deri më 22 janar. Pritet që të shtunën dhe të dielën pistat të jenë në..

botuar më 21-01-16 4.05.PD

Burgasi pret gjatë verës turistë nga Rusia, Çekia dhe Polonia

Ministrja e Turizmit Marijana Nikollova inspektoi Aeroportin e Burgasit dhe u takua me Frank Quante, kryedrejtor ekzekutiv i koncesionerit “Fraport Twin Star Airport Management”. Priten 6400 fluturime gjatë stinës 2021 në qytetin Burgas..

botuar më 21-01-15 3.10.MD