Akademia Kombëtare e Arteve Figurative në Sofje hapi atelie verore për fëmijët dhe nxënësit

Foto: arkiv

Akademia Kombëtare e Arteve Figurative hapi atelietë e saj për fëmijët dhe nxënësit. Gjatë tërë muajit gusht pjesëmarrësit në Akademinë Verore për Fëmijë dhe Nxënës do të pikturojnë, do të modelojnë dhe do të zhvillohen si krijues nën udhëheqjen e studentëve-piktorë. Edicioni i dhjetë i iniciativës filloi me një aktivitet festiv me moton “Fëmijët pikturojnë jashtë”. Gjatë disa ditëve të fundit të muajit piktorët e vegjël do të radhitin veprat e tyre më të bukura në një ekspozitë në galerinë “Akademia”.

Ky projekt kulturor-arsimor i fondacionit “Shën Pimen Zografski” pranë Akademisë Kombëtare të Arteve Figurative fitoi popullaritet gjatë viteve dhe tashmë për të dytin vit me radhë është në Kalendarin e ngjajreve më të rëndësishme kulturore të Bashkisë së Kryeqytetit.

Më shumë nga rubrika

Foto: AP

Ngjarjet me adresë ballkanike

Turqia është e vendosur të mbrojë të drejtat e veta në Mesdheun Lindor Presidenti turk Rexhep Erdogan tha, se Ankaraja është e vendosur të mbrojë të drejtat e veta sovrane në Mesdheun Lindor. Ai e bëri këtë deklaratë pas reagimeve..

botuar më 19-12-09 1.21.MD

Kujdesi për ambientin rrethues dhe klimën është në qendrën e politikës së re të përbashkët bujqësore

Një nga qëllimet kryesore e politikës së re të përbashkët bujqësore 2021 – 2027 është kujdesi për ambientin rrethues dhe klimën. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit zyrtar të analizës SWOT për ambientin rrethues dhe klimën hartuar nga Universiteti Agrar..

botuar më 19-12-08 9.40.PD

Afro 2000 studentë do të kalojnë festën studentore në pushimoren Pamporovo

Në prag të festës studentore dhe edicionit të tretë të festivalit kushtuar 8 dhjetorit, pushimorja Pamporovo pret më se 2000 studentë nga mbarë vendi. Për festivalin dyditor studentor u ngrit një çadër speciale me pajisje moderne audio-vizuale. Për shkak..

botuar më 19-12-07 9.05.PD