Bullgaria është mikpritëse e takimit ndërkombëtar të adhuruesve të radio orientimit sportiv

YOTA

Bullgaria është mikpritëse e takimit ndërkombëtar veror të adhuruesve të garave të radio orientimit YOTA 2019, i cili do të zhvillohet nga 11 deri më 17 gusht në vendpushimin Bankja, afër Sofjes. Pritet se do të mbërrijnë 90 pjesëmarrës nga 35 vende. Në vitet e mëparshme ngjarja ishte organizuar në Republikën Jugafrikane (2018), në Britaninë e Madhe (2017) dhe në Austri (2016). Gjatë takimit do të zhvillohen orientime praktike me radio pajisje të posaçme në parkun e vendpushimit.

Kampioni Evropian Ergünal Sabri: Boksi është art

Ergünal Sabri-Ogi fitoi një kupë dhe medalje të artë për Bullgarinë në turneun memorial “Živorad Rajshiç Rajsha” zhvilluar në qytetin serb Shabac. Në turneun më 23-24 nëntor ai garoi për Skuadrën Kombëtare të Boksit. “ Morën pjesë vetëm..

botuar më 19-12-05 2.05.MD
Dimitër Berbatov

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov është në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United

Futbollisti bullgar Dimitër Berbatov hyri në ekipin e dekadës të skuadrës Manchester United. Klasifikimi është i sajtit anglez talksport.com. Theksohet, se ish futbollisti i kombëtares bullgare është gol-mjeshtri i Ligës së Lartë për sezonin e viteve..

botuar më 19-12-03 10.18.PD

“Lludogorec” ka nevojë për një pikë që të vazhdojë në Ligën e Evropës

Skuadra “Lludogorec” arriti rezultat baras kundër CSKA-Moska në një ndeshje-revansh nga faza grupore e Ligës së Evropës. Në minutën e 68 “Lludogorec” shënoi një gol kundër Claudiu Keșerü. Në minutën e 76 skuadra ruse gjithashtu shënoi gol me goditjen e..