Ngjarjet me adresë ballkanike

Zjarret në Greqi: situata është alarmante

Foto: AP / BTA

Që nga e shtuna në Greqi është në fuqi alarmi i kur për shkak të temperaturave të larta dhe ajrit të fortë. Pavarësisht nga të gjitha masat e ndërmarra të parandalimit të shtunën janë regjistruar 59 zjarre, kurse të dielën – 63. Në rajonin e qytetit Peania, afër kryeqytetit policia ka evakuuar njerëzit , informoi Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile.


Protestat në Beograd provokuan përplasje me policinë

Foto: Tanjug

Gjatë fundjavës në kryeqytetin e Serbisë Beograd u zhvillua protesta e 36-të me radhë të qytetarëve nga iniciativa “1 nga 5 miliona”. Protestuesit benë përpjekje të kalojnë gardhën para ndërtesës së Presidencës, për të lënë atje listën me kërkesat e tyre, por kjo shkaktoi konfrontim mes tyre dhe rojës civile. Për shkak të kësaj një nga organizatorët e protestës rezultoi në spital. “Lidhja për Serbinë” dënoi ashpër aksidentin dhe kërkoi identifikim të shpejtë të personave të përgjegjshëm për të. 


Mijëra njerëz në Bukuresht bënë thirrje për dorëheqjen e qeverisë

Foto: AP / BTA

Në kryeqytetin rumun Bukuresht rreth 24 mijë veta u mblodhën para Presidencës për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë, duke brohoritur “Vjedhës!” dhe “Dorëheqje!”. Përsëri gjatë gushtit të vitit të kaluar rreth 80 mijë veta ishin shpërndarë nga policia me gaz lotsjellës, pompa me ujë dhe shkopinj prej gome. Të shtunën protestuesit nderuan kujtimin e adoleshenteve– Aleksandra dhe Luiza, vrasjet e të cilave tronditën vendin dhe shkaktuan protesta nëpër rrugët e tërë Rumanisë.


Që nga maji deri tani Frontex ka ndaluar 1300 migrantë në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë

Foto: REUTERS

Agjencia evropiane për sigurinë kufitare Frontex shpalli rezultatet e punës së vet në vazhdim të disa muajve në Kakavijë të Shqipërisë. Drejtori i Departamentit të Kufirit në Policinë e Shtetit Eduard Merkaj deklaroi se që nga 22 maji, kur Frontex ka filluar kontrollimet e tij deri tani janë regjistruar 1300 shtetas të huaj, të cilët kanë planifikuar të kalojnë kufirin nga Shqipëria në drejtim të Greqisë. Bëhet fjalë kryesisht për shtetas të Sirisë, Irakut, Pakistanit dhe territoreve të Palestinës. Në operacionin e Frontex-it në kufirin shqiptaro-grek kanë marrë pjesë 66 policë nga 12 shtete të BE-së.


Forca e sigurisë së Kosovës do të marrë pjesë në misione jashtë vendit

Foto: REUTERS

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjenerallejtënant Rrahman Rama shpalli se gjatë vitit 2021 Ushtria e Kosovës për herë të parë do të marrë pjesë në një mision ushtarak jashtë vendit bashkë me ushtarë amerikanë në Irak, apo në Afganistan. Në këtë mision do të marrë pjesë Garda Kombëtare e shtetit Aiova. Sipas Ramës “pjesëmarrja e Kosovës në misione për mbrojtjen e paqes do të jetë një arrije e madhe”.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Më shumë nga rubrika

Rruzarja blihet me zemrën

Edhe sot e kësaj dite nuk e dimë se si është krijuar rruzarja /tespihe/. Ka mite të ndryshme. Sipas njërit prej tyre një budist i tha një indiani analfabet se duhet të lexojë 108 lutje. Indiani iu përgjigj se nuk mund të numërojë, prandaj budisti i..

botuar më 20-01-07 3.19.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Ish kryeministri Zoran Millanoviç fitoi zgjedhjet presidenciale në Kroaci Ish kryeministri i Kroaci së Zoran Millanoviç fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Kroaci me 53 për qind nga votat. Kryeministrja e deritanishme nga..

botuar më 20-01-06 2.43.MD

Botim i ri i librit “Historia e Tokës” nga profesori Hristo Pimpirev

Ditët e para të Vitit të Ri 2020 në tregun bullgar të librave doli botimi i tretë i shtuar dhe i përpunuar i librit “Historia e Tokës” nga profesori Hristo Pimpirev. Në të ky shkencëtar dhe studiues polar bullgar prezanton etapat e veçanta në..

botuar më 20-01-05 12.05.MD