Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Aleksandër Popovi notoi kanalin e La Manshit për 13.58 orë

Aleksandër Popov
Foto: Julian Popov

Studenti 20 vjeçar Aleksandër Popov notoi me sukses kanalin e La Manshit për 13.58 orë. Krahas kësaj sfide Popovi, i cili nuk është notar profesional, kishte për qëllim të grumbullojë mjete për bamirësi. Nëpërmjet nismës së tij u mblodhën afro 5000 paund në përkrahje të një organizate britanike, e cila ndihmon njerëzit pa strehë.
Në vitin 2007 një bullgar tjetër – notari i madh Petër Stojçev shënoi rekord në notimin e kanalit të La Manshit për 6.57:50 orë. Kështu ai u bë njeriu i parë i cili e kapërceu distancën për më pak se 7 orë.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria dëshiron spektatorë në stadiumet, UEFA nuk lejon

Dyluftimet e Ligës së Re të Kampionëve dhe Ligës Evropiane do të luhen pa publikë deri në fazën e playoffit, njoftuan nga Selia Evropiane e Futbollit UEFA. Kështu magjise në Bullgari ndeshjet mund të zhvillohen në stadiume me kapacitet të mbushur të..

botuar më 20-08-12 11.16.PD

Vdiq trajneri i madh i basketbollit Ivan Kolev

Në moshën 87 vjeç vdiq trajneri i madh i basketbollit bullgar Ivan Kolev, njoftoi Federata e Basketbollit. Në qytetin e tij të lindjes Botevgrad Ivan Kolev arriti ta shndërrojë basketbollin nga një lojë për dëfrim në një spektakël të vërtetë..

botuar më 20-08-11 6.17.MD

Garues të skateboarding-ut nga Bullgaria dhe nga jashtë do të matin forcë në qytetin bregdetar Burgas

Nga 21 deri më 23 gusht edicioni i 6-të i Burgas Skate Open do të mbledhë në qytetin bregdetar Burgas garues nga Kolumbia, Portugalia, Brazili, Greqia, Rumania, Çekia, Bullgaria. Mik special do të jetë kampioni i shumëfishtë i skateboarding-ut nga Çekia..

botuar më 20-08-11 11.49.PD