Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në festimin e përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës

Maja Shipka
Foto: arkiv

Ditën e shtunë, më 24 gusht, Kreu i Shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në shënimin solemn të përvjetorit të 142 të Epopesë së Shipkës gjatë Luftës Ruso-Turke (1877-1878). Beteja tek gryka malore Shipka në Stara Pllanina gjatë verës së vitit 1877 ka qenë një prej betejave vendimtare të luftës, e cila ka çuar në Çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha pesëshekullore turke në vitin 1878. Në orën 12.00 Presidenti dhe Kryekomandant suprem i Forcave të Armatosura Rumen Radev do të përshëndesë ushtrinë e nderit të Gardës Kombëtare. Pas kësaj do të zhvillohet lutje për nder të të vdekurve. Në orën 13.00 do të ketë rikrijime artistike të betejës në Shipka.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari – Dita e 206

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari. Hartohen kritere të qarta dhe të sakta për numrin e të sëmurëve me koronavirus në rajone. Nuk duhet të krijojmë ndjenjën e panikut dhe..

botuar më 20-09-29 7.36.MD
Trioja e Helmuar

Protestat në Bullgari po vazhdojnë

Pranë shatërvanit para Presidencës në Sofje po grumbullohen pjesëmarrësit në mbrëmjen e 83 të protestave me kërkesë për dorëheqjen e qeverisë së Kryeministrit Bojko Borisov. Para hyrjeve të Këshillit të Ministrave dhe të Kuvendit Popullor ka prani..

botuar më 20-09-29 7.32.MD
Mustafa Karadajë

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë bëri thirrje për dialog për daljen nga kriza politike

“Sulmi i protestuesve kundër Lëvizjes për të Drejta dhe Liritë (DPS) /partia e tirqve etnikë dhe myslimanëve të tjerë në Bullgari/ tregon mungesën e perspektivës, mungesën e vizionit të qartë dhe të ideve nga ana e organizatorëve të protestës”...

botuar më 20-09-29 4.26.MD