Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Po rinovohet kolokiumi ndërkombëtar mbi gjuhën dhe kulturën e vjetër bullgare

Universiteti i Sofjes "Shën Klementi i Ohrit"
Foto: wikipedia.org

Që sot deri më 28 gusht në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski” po zhvillohet  kolokiumi i 7 ndërkombëtar mbi gjuhën dhe kulturën vjetër bullgare pas një ndërprerje 25 vjeçare. Në edicionin e 7 të sivjetshëm të kolokiumit do të marrin pjesë mbi 40 shkencëtarë prej 12 vendeve evropiane. Forumi organizohet nga Universiteti i Sofjes dhe është një pjesë nga programi shkencor kombëtar “Trashëgimia kulturore historike, kujtimi kombëtar dhe zhvillimi shoqëror”,  financuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.


Më shumë nga rubrika

Rritje e konsiderueshme e vdekshmërisë te ne

Epidemia e koronavirusit është një nga arsyet e rritjes së vdekshmërisë në vendin tonë. Në vitin e kaluar 124 mijë bullgarë kanë vdekur me një mesatare prej 108-110 mijë vetash për dhjetë vitet e fundit, tha për Nova TV Magdalena Kostova nga..

botuar më 21-04-13 11.55.PD

Të dyja dozat duhet të jenë prej një vaksine

“Nuk mund të injektohet dozë e dytë prej vaksinave të ndryshme kundër Covid-19, nuk ka studime klinike se kjo do të jetë efektive”, deklaroi për BNT doc. Mihaill Okolijski, përfaqësues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Bullgarinë. Dje..

botuar më 21-04-13 10.49.PD

“Fletorja Zyrtare” publikoi emrat e deputetëve në Parlamentin e ri

Rezultatet e votimit për Legjislaturën e 45-të Kuvendit Popullor, shpërndarja e mandateve dhe emrat e deputetëve u botuan në numrin e sotëm të “Fletores Zyrtare”. Kjo do të thotë se Presidenti Rumen Radev mund të thërrasë Parlamentin e sapo..

botuar më 21-04-13 9.31.PD