Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tituj ballkanikë për Ivet Lalova-Collio dhe Tihomir Ivanov

Ivet Lalova-Collio
Foto: BTA

Kampioni në Universiadën në Itali gjatë korrikut të këtij viti Tihomir Ivanov fitoi gjithashtu një titull në kërcimin së larti në Ballkaniadën në qytetin bullgar Pravec (Bullgari Perëndimore), duke arritur rezultat 2.27 metra. Vrapuesja Ivet Lalova-Collio fitoi titullin ballkanik në distancën 100 metra. Sportistja e njohur bullgare fitoi pas një vrapimi të rëndë me rezultat 11.23 sekonda (+1.2 m./sek.) Izraelitja Diana Weissman zuri vendin e dytë me 11.25 sekonda, kurse në vend të tretë është bullgarja tjetër – Inna Eftimova, me rezultat 11.56 sekonda. Posaçërisht që të vëzhgojë vrapimin e Ivet erdhi futbollisti i madh bullgar Hristo Stoiçkov. Në tribuna ishin gjithashtu Presidenti i Asociacionit Ndërkombëtar të Federatave Atletike Sebastian Coe dhe ish-rekordisti në kërcimin me shkop Sergey Bubka.

Më shumë nga rubrika

Shtyjnë ndeshje në se ka 10 futbollistë me Covid-19

Që nga fillimi i kampionatit në Ligat e Parë dhe të Dytë Profesionale ndeshje futbollistike do të shtyhen në se ka 10 teste pozitive për Covid-19 në njërën prej skuadrave pjesëmarrëse në ndeshje. Këtë e parashikojnë rregullat për punë në kushtet e..

botuar më 20-08-05 4.10.MD

Hapen stadiumet për publik

Garat sportive në të hapur mund të zhvillohen para publikut me respektim të masave kundër epidemisë – distancë midis tifozëve, 50 për qind vetëm nga vendet e stadiumit mund të plotësohen dhe në sektor mund të ketë deri në 1 mijë veta. Këtë e vendosi..

botuar më 20-08-04 7.03.MD
Ivajllo Marinovi me Kurorën e Fituesit

“Kurorë e fituesit” për boksierin Nr. 1 të Bullgarisë për shekullin XX Ivajllo Marinov

Me rastin e përvjetorit të 60-të boksierit N 1 të Bullgarisë për shekullin XX Ivajllo Mrinov ministri i rinisë dhe i sportit Krasen Kralev e dekoroi me dallimin më të lartë shtetëror në fushën e sportit – “Kurorën e Fituesit”. Ivajllo Mrinov është..

botuar më 20-08-04 3.03.MD