Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot fillon viti i ri shkollor

Foto: BGNES

15 shtator është dita e parë e vitit të ri shkollor. Për herë të parë në shkollë hyjnë 60 mijë nxënës të klasës së parë, 12 mijë prej të cilëve do të mësojnë në kryeqytet. Gjithsej në klasë do të hyjnë 700 mijë nxënës. Pavarësisht se ka problem me mungesën e mësuesve, ministri i arsimit Krasimir Vëllçev pret se viti shkollor 2019-2020 në Bullgari do të fillojë normalisht.Më shumë nga rubrika

Zotërinjtë Radev dhe Putin

Presidentët e Bullgarisë dhe Rusisë zhvilluan një bisedë telefonike

Presidentët e Bullgarisë dhe të Rusisë, zotërinjtë Rumen Radev dhe Vlladimir Putin, në një bisedë telefonike shqyrtuan çështje aktuale lidhura me bashkëpunimin bullgaro-rus. Theksi u vu mbi projektet në energjetikë. Presidenti Radev ripohoi pjesëmarrjen e..

botuar më 20-02-18 6.54.MD

9 u bënë shtetet anëtare të BE-së që nuk pranojnë pakon “Mobilitet

Ndaj vendeve të cilët iu kundërvihen pakos Mobilitet – Bullgaria, Lituania, Letonia, Hungaria dhe Rumania, iu bashkuan Qiproja, Malta dhe Estonia. Këtë e njoftoi ministri i transportit Rosen Zheljazkov. Ministrat e transportit të vendeve të lartpërmendura u..

botuar më 20-02-18 6.03.MD
Sergej Narishkin

Rusia mohoi se bëri provë për çlirimin e biznesmenit bullgar Vasill Bozhkov arrestuar në Emiratet e Bashkuara Arabe

Drejtori i Dikasterit Rus të Zbulimit të Jashtëm Sergej Narishkin nuk ka diskutuar me kryeministrin e Emirateve të Bashkuara Arabe Mohamed bin Rashid al Maktum çlirimin e biznesmenit Vasill Bozhkov arrestuar me kërkesë të Bullgarisë. Këtë e tha para..

botuar më 20-02-18 5.37.MD