Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sportistja bullgare Ivet Llallova në finale në 200 metra në Kampionatin Botëror në Doha

Ivet Llallova (në të majtë)

Sportistja bullgare e atletikës së lehtë Ivet Llallova u klasifikua në finalen e 200 metrave në Kampionatin Botëror në Doha. Fillimi i garës do të jetë sot në orën 22,35 (sipas orës lokale në Bullgari). Në gjysmëfinale bullgarja 35-vjeçare arriti kohë 22,58 sekonda. Kjo është pjesëmarrja e saj e shtatë në në kampionatin e planetit. Gjatë këtij sezoni vrapuesja regjistroi arritjen e vet më të mirë në 200 metra në Kampionatin Ballkanik të zhvilluar në qytetin bullgar Pravec - 22,45 sekonda. Me të ajo fitoi titullin e gadishullit dhe u rendit në vendin e 13-të në ranglistë.

Bojan Petrov

Filloi ngjitja në malin Vitosha për nder të alpinistit Bojan Petrov

Sot në malin Vitosha afër Sofjes zhvillohet ngjitja e krahinës “Kopitoto” në shtegun e dashur të alpinistit të madh bullgar Bojan Petrov . Për shkak të epidemisë së koronavirusit eventi nuk është me start të përbashkët për të gjithë, por fillon..

botuar më 20-10-03 1.13.MD
Cvetana Pironkova

Cvetana Pironkova humbi në raundin e tretë të “Roland Garros”

Cvetana Pironkova humbi në raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Tenisit të Francës “Roland Garros”. Bullgarja humbi në vetëm fundin e ndeshjes me 7:5, 4:6, 3:6 nga çekjaBarbora Krejcikova. Pironkova u klasifikua për raundin e tretë të..

botuar më 20-10-03 9.43.PD

Filloi Kampionati Evropian i Lundrimit me Jahte në Varna

Sot në Varna iu dha start raundit të Kupës Evropiane të lundrimit me jahte. Gara do të zhvillohet nga 2 deri në 4 tetor në klasën Laser dhe në të do të marrin pjesë garues nga Bullgaria, Ukraina dhe Austria në dy klasat olimpike dhe në një për fëmijë -..