Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Atanas Skatov ngjiti majën e radhës mbi tetëmijë metra

Atanas Skatov
Foto: Arkiv personal

Alpinisti bullgar Atanas Skatov ngjiti majën Dhaulagiri në Himalajet. Lartësia e saj mbi nivelin e detit është 8127 dhe është maja e dhjetë me lartësi mbi 8mijë metra, në të cilën ka shkelur Skatovi.

Gjatë këtij viti ai arriti të shkelë mbi akoma tri nga majat më të larta në botë – Kançenxjonga - 8586 m., Gasherbrum 1 – 8080 m. dhe Gasherbrum 2 – 8035m. Qëllimi i Skatovit është që të bëhet bullgari i parë me ashtuquajturën “Kurorë të Himalajeve”, “pronarët” e së cilës i kanë ngjitur të gjitha 14 majat më të larta në botë. Shumë afër kësaj arritjeje ishte një bullgar tjetër -  Bojan Petrov, i cili humbi jetën e tij duke ngjitur majën e 11-të të tij me lartësi mbi 8 mijë metra.


Më shumë nga rubrika

Krasen Kralev

Përgatitet hapja e sallave sportive për publikun

Po përgatitet dokumentacioni kështu që nga 1 tetori spektatorët të mund të asistojnë në kampionatet në të mbyllur. Këtë e njoftoi ministri i sportit Krasen Krallev i cili para pak kohe u shërua nga Covid-19. Ai frekuentoi Ekspozitën Sportive..

botuar më 20-09-24 4.16.MD
Viktorija Tomova

Tenistja bullgare Viktorija Tomova me fitore në Roland-Garros

Tenistja bullgare Viktorija Tomova e cila është nën N 12 në skemën e kualifikimeve të turneut Roland-Garros u klasifikua për javën e dytë . Ajo mundi hungarezen Luka Reni Jani me 7:5, 6:4. Me këtë Viktorija Tomova i siguroi vetes 8 pika për..

botuar më 20-09-23 1.38.MD

Një produkt bullgar i softuerit analizon lojën e futbollit në kohë reale

Një pajisje elektronike për marrjen e vendimeve në kohë reale e zhvilluar prej bullgarëve, ndihmon për rezultate më të mira në lojën e dy nga klubet tona më të forta të futbollit - “Sllavia” dhe “Beroe”. Pajisja vendoset mbi fanellat e sportistëve..

botuar më 20-09-20 5.05.PD