Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vit i suksesshëm për turizmin bullgar balnear dhe SPA

Foto: arkiv

Destinacionet për turizëm balnear dhe SPA janë theksi i Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Malet e Bullgarisë – mikpritje në katër stinë”, e cila ishte hapur sot në qytetin jugor Smoljan në malin e Rodopeve.

Sipas Cvetelina Ivanova nga Asociacioni i Turizmit Balnear dhe SPA viti 2019 është shumë i mirë për këtë lloj turizmi, posaçërisht duke pasur parasysh se Bullgaria tashmë është përfshirë në listën e vendeve, në të cilat shtetasit gjermanë, që kanë paguar kontributet e detyrueshme të sigurimit shëndetësor, mund të mjekohen. Ajo shtoi se të gjitha vendpushimet, të cilat ofrojnë shërbime balneare dhe SPA – në brendësinë e vendit dhe në bregdet, janë destinacione për turitëm gjatë gjithë vitit dhe ofrojnë produkt me cilësi shumë të lartë. 


Më shumë nga rubrika

Godina e Akademisë Ushtarake Mjekësore në Sofje

Akoma nuk ka rast të konfirmuar të COVID-19 në Bullgari

Shtabi kombëtar operativ, i krijuar për evitimin e shpërndarjes  së koronavirusit të ri në Bullgari, shpalli në një konferencë të zhvilluar ditën e enjte në mëngjes se në vend po vazhdon të mos të ketë rast të konfirmuar të COVID-19. Për 24-orët e..

botuar më 20-02-27 10.32.PD
Stadiumi

Korrigjime të ngutshme ligjore për shkak të kualifikimeve për Euro 2020

Parlamenti shqyrton ndryshime të ngutshme në ligjin për rendin publik gjatë zhvillimit të aktiviteteve sportive. Korrigjimi është për dhënien e aktit për përshtatshmëri të stadiumeve bullgare sipas kritereve ndërkombëtare të UEFA-s. Korrigjimet janë të..

botuar më 20-02-26 7.09.MD

Bullgarët me depozita bankare pësojnë humbje të konsiderueshme

Mbi 1 mlrd euro në vit janë humbjet e bullgarëve me depozita bankare për shkak të inflacionit. Bullgari investon vetëm 2.4 për qind prej kursimeve të veta në kapital të vet, ose në kompani. Në Evropën Lindore këto investime janë 20 për qind e..

botuar më 20-02-26 6.33.MD