Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Drejtorët e bibliotekave të Evropës Juglindore janë për takim në Sofje

Biblioteka kombëtare në Sofje
Foto: arkiv

Nga 21 deri më 23 tetor Biblioteka Kombëtare “Shenjtorët Kirill dhe Metodij” në Sofje është për herë të parë mikpritëse e Konferencës vjetore të drejtorëve të bibliotekave kombëtare nga Evropa Juglindore. Tema kryesore e forumit është “Trashëgimia dokumentare dhe e dorëshkrimeve në koleksionet e bibliotekave të Evropës Juglindore”. Prezantime do të bëjnë drejtorët e 10  bibliotekave në regjion, bashkëpunimi i të cilave është një pjesë e rëndësishme e procesit të integrimit në nismat e institucioneve kulturore.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

botuar më 22-05-25 6.36.MD

Parlamenti lehtësoi regjimin e ndërtimit të burimeve të rinovueshme

Mazhoranca në Kuvendin Popullor i dha dritë jeshile ndërtimit të objekteve për prodhimin e energjisë elektrike nga burimet e rinovueshme nën një regjim të lehtësuar. Një klient përfundimtar mund të ndërtojë objekte të tilla në çati dhe fasadat e..

botuar më 22-05-25 4.18.MD