Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Raund i dytë i zgjedhjeve lokale në Sofje dhe në 17 qytete të mëdha

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duke shpallur rezultatet përfundimtare
Foto: BTA

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve publikoi rezultatet e zgjedhjeve lokale në vend për raundin e parë pas përfundimit të numërimit të të gjitha votave. Në kryeqytetin Sofja kryetarja e deritanishme e bashkisë Jordanka Fandëkova e fitoi raundin e parë me 36.42% dhe shkon në balotazh kundër Maja Manollovës me 27,7%. Në 9 qytete që janë qendra të rajonave - Vraca, Montana, Stara Zagora, Burgas, Veliko Tërnovo, Kërxhali, Gabrovo, Kjustendill dhe Haskovo kryetarët e bashkisë tanimë janë zgjedhur në raundin e parë, ku në 8 prej tyre fituesit janë kandidatët e partisë drejtuese GERB ose janë përkrahur prej saj. Në Kërxhali është rizgjedhur Hasan Azis nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë. Balotazhe do të ketë dhe në 17 qytete të tjera që janë qendra rrethi, duke përfshirë qytetet e mëdha Plovdiv, Varna dhe Ruse.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita 362

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19 Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u..

botuar më 21-03-04 5.55.MD

Nis nga puna regjistri elektronik për vaksinimin kundër Covid-19

Regjistri i vetëm për ata që dëshirojnë të vaksinohen do të jetë i hapur më 4 mars në orën 5 pasdite, por ora e parë për të cilën mund të regjistrohemi është për 11 mars. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të platformës së krijuar nga "Shërbimet e..

botuar më 21-03-04 5.03.MD

Udhëheqësit e shtetit nga e gjithë bota përgëzuan bullgarët me rastin e Festës Kombëtare - 3 Marsit

Presidenti Rumen Radev mori letra urimi nga krerët e shteteve në të gjithë botën me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, njofton qendra e shtypit pranë presidencës. Midis tyre janë urimet nga Presidenti i Federatës Ruse Vlladimir..

botuar më 21-03-04 3.33.MD