Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria mbetet me po të njëjtin financim evropian

Liljana Pavllova
Foto: BTA

Zv.Presidentja e Bankës Evropiane të Investimeve Liljana Pavllova tha për Radion Kombëtare Bullgare se fondet për Bullgarinë në kuadrin e politikave evropiane agrare dhe të kohezionit nuk do të pakësohen për periudhën tjetër programor ose për 7 vitet e ardhshme. Madje mund të ketë rritje të pjesshme, shtoi Pavllova.

Në kornizën e propozuar buxhetore Bullgaria është ndër shtetet, për të cilat nuk pritet pakësim në sektorin e bujqësisë, derisa për disa shtete është parashikuar pakësim i tillë. Në se kjo kornizë miratohet kështu, siç është propozuar, Bullgaria nuk është rrezikuar nga shkurtimi i mjeteve.


Më shumë nga rubrika

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e..

botuar më 21-10-26 4.09.MD

Pronarët e restoranteve, hotelierët dhe tregtarët janë duke përgatitur një protestë kombëtare kundër Covid-certifikatës

Shoqatat e restoranteve, industrisë së turizmit dhe qendrave të shitjes me pakicë organizojnë një protestë kombëtare ditën e enjte - 28 tetor. Ata kundërshtojnë masat e qeverisë së përkohshme kundër Covid-it dhe konkretisht futjen e certifikatës..

botuar më 21-10-26 3.37.MD

Gjykata Kushtetuese vendosi se “seksi” është vetëm një koncept biologjik

Termi “seks”, sipas Kushtetutës, duhet kuptuar vetëm në kuptimin e tij biologjik, vendosi Gjykata Kushtetuese me 11 vota pro. Kundër ka qenë vetëm Georgi Angellov, njofton gjykata. Pyetja: “Si duhet kuptuar termi “gjini” i përdorur në..

botuar më 21-10-26 3.12.MD