Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për në Antarktidë u nis ekspedita e 28-të bullgare

Baza bullgare "Shën Klimenti i Ohrid" në Antarktidë
Foto: Instituti Antarktik Bullgar

Grupi i parë i ekspeditës së 28-të bullgare në krye me profesorin Hristo Pimpirev u nis për në Antarktidë. Grupi i parë përbëhet nga 11 veta – logjistikë, të cilët do të shkrijnë bazën. Do të ndërtohet dhe një laborator i ri. Presidenti Rumen Radev i dorëzoi ekspeditës një flamur të ri kombëtar i cili do të valëvitet mbi bazë. Antarktida përveç shkencës është edhe politikë e jashtme, tha profesori Pimpirev dhe ftoi politikanët bullgarë të vizitojnë bazën, e cila ka regjim special juridik ndërkombëtar.

Më shumë nga rubrika

Ministri Emill Dimitrov

Mocioni i mosbesimit ndaj qeverisë do të votohet më 29 janar

Përfunduan debatet mbi mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë, të parashtruar për shkak të politikës në sektorin “Mjedisi dhe ujërat”. Votimi do të mbahet më 29 janar nga ora 9.00. Tani për tani opozita e majtë disponon përkrahjen vetëm të Lëvizjes për të..

botuar më 20-01-24 3.34.MD

Bullgaria dhe Qiproja diskutojnë partneritetin në fushën e energjetikës

Ministri i punëve të jashtme i Republikës së Qipros Nikos Hristodulidis ndodhet në Bullgari me rastin e përvjetorit të 60-të të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve. Në një takim të mikut me kryeministrin Bojko Borisov në Sofje u vu në..

botuar më 20-01-24 1.55.MD

Rusë me statut diplomatik u kapën në spiunazh tek ne

Prokuroria mblodhi dëshmi për zbulime të kryera në territorin e vendit nga dy shtetas rusë me imunitet diplomatik. Njeri prej tyre i akredituar në vendin tonë si sekretar i parë në degën konsullore të Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje nga viti 2017 e..

botuar më 20-01-24 11.52.PD