Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Ndërtimi i qendrave shkencore moderne në Evropën Juglindore u jep të rinjve nga regjioni mundësi për zhvillim në vendet e tyre

Foto: BTA

Bullgaria dhe vendet e regjionit duhet të bashkojnë përpjekjet e tyre për ndërtimin më të shpejtë të Institutit Ndërkojmbëtar për Teknologji të Qëndrueshme në Evropën Juglindore. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev në takimin në Sofje me Drejtoren e Përgjithshëm të Organizatës Evropiane për Studime Bërthamore (CERN) prof. Fabiola Gianotti. Radevi nënvizoi rëndësinë e ndërtimit të qendrave shkencore moderne në Evropën Juglindore si premisë për perspektivën e zhvillimit të njerëzve të rinj në vendet e tyre të lindjes.

Prof. Gianotti ka vlerësuar lartë punën e komunitetit shkencor bullgar dhe përkrahjen e shtetit bullgar për CERN-in nëpërmjet projekteve të shkencëtarëve bullgarë në kuadrin e organizatës.

Prof. Gianotti është tek ne me rastin e përvjetorit të 20-të të pranimit të Bullgarisë për anëtare me të drejta të plota të CERN-it.


Më shumë nga rubrika

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

botuar më 22-05-24 11.37.PD

293 raste të reja me Covid-19, një e treta e tyre - në Sofje

Në 24 orët e fundit u zbuluan 293 raste të reja me koronavirus në Bullgari. 4.46 për qind e 6573 testeve të kryera janë pozitive, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 62.46 për qind e rasteve të reja janë te..

botuar më 22-05-24 11.11.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Gjuha bullgare është një atdhe i padukshëm që lidh bullgarët në mbarë botën

“Më 24 maj të gjithë jemi vetëm bullgarë”, tha presidenti Rumen Radev në përshëndetjen me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe letërsisë sllave. "Sot ka shtatë milionë bullgarë në..

botuar më 22-05-24 10.48.PD