Opera e Stara Zagorës nderon Stefka Minevën me rastin e jubileut të saj të 50

Foto: @StateOperaStaraZagora

Stefka Mineva – një nga zërat bullgarë, që ka lënë një gjurmë të thellë në teatrot operistikë “La Skala”, “Metropoliten”, “Arena di Verona”, do të nderohet në skenën e Operës së Stara Zagorës me rastin e jubileut të saj të 50. Në kuadrin e Festivalit të Artit të Operës dhe Baletit, i cili aktualisht po zhvillohet në qytet, sonte në skenë, për nder të këngëtares së njohur të operës do të këndojnë Cvetelina Vasileva, Maria Bellçeva, Tatjana Shivarova, Sanja Anastasija, Kaludi Kaludov, Veselin Mihajllov, Niko Isakov dhe Aleksandër Krunev. Mexosopranoja Stefka Mineva fillon karrierën e saj pikërisht në skenën e Operës së Stara Zagorës, ndër themeluesit e së cilës janë edhe prindërit e saj, që të ngjitet pas kësaj në skenat më të larta botërore. Aktualisht ajo përsëri punon në Teatrin e Operës në qytetin e saj të lindjes si konsulent. Gjatë këtij viti Festivali i Artit të Operës dhe Baletit gjithashtu shënon jubileun e vet të 50-të, duke prezantuar një program të pasur prej titujsh të veprave të baletit dhe të operës, premiera dhe përvjetorë të krijuesve të njohur. Festivali do të mbyllet më 7 dhjetor me operën “Falstaf” të Verdit – një spektakël i Operës së Plovdivit me pjesëmarrjen e dirigjentit Pavell Balev dhe të solistëve me famë botërore Kirill Manollov dhe Mariana Pençeva.

Më shumë nga rubrika

Premiera e shumëpritur e veprës “Të mjerët” në operën e Sofjes

Më 6 dhjetor në skenën e operës së Sofjes, për herë të parë tek ne do të prezantohet shfaqja muzikore “Të mjerët”. Historia emocionuese nga romani më i njohur i Viktor Hygoit është rikrijuar shumë herë në produkte teatrale, televizive dhe..

botuar më 19-12-06 10.07.PD

Projekti Next Step mbledh muzikantë të afirmuar bullgarë të xhazit

Mirosllav Turijski (piano) dhe Hristo Jocov (bateri) gjatë viteve kanë dëshmuar talentin e vet si këngëtarë dhe kompozitorë. I njohim prej një sërë projektesh /përfshi dhe të përbashkëta/, incizime të muzikës prej autori, pjesëmarrje në xhaz..

botuar më 19-12-04 1.03.MD

Simfonia e Parë nga Petko Stajnovi do të tingëllojë për herë të parë që prej gjysmë shekulli e këtej

Muzikantë të njohur nga Filarmonia e Sofjes si dhe talent të rinj nga Filarmonia “Pionier” sot do të mbajnë një koncert në Sallën “Bullgaria” nën moton “Sup më sup”. Prej disa vitesh të dy orkestrat realizojnë bashkë programe interesante. Kësaj..

botuar më 19-12-03 1.12.MD