Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy bullgare u përfshinë në top 10 të anketës së Agjencisë Telegrafike Bullgare “Sportist të Ballkanit” për vitin 2019

Tajbe Jusein

Bullgaret Radoslava Mavrodieva dhe Tajbe Jusein hynë në top 10 të edicionit të 47-të të anketës së Agjencisë Telegrafike Bullgare “Sportistë të Ballkanit” për vitin 2019. Në anketën tradicionale u përfshinë agjencitë kombëtare të vendeve të rajonit – BTA (Bullgari), ANA-MPA (Greqi), AXHERPRES (Rumani), Agjencia Anadollie (Turqi), HINA (Kroaci), FENA Bosnjë e Hercegovinë dhe ATSh (Shqipëri).
Mavrodieva fitoi titullin në shtytjen e gjyles në Kampionatin Evropian në sallë, ndërsa sportistja e mundjes Jusein u bë kampione e kontinentit në kategorinë deri në 62 kilogram dhe fitoi medaljen e argjend në Kampionatin botëror. Fituesi dhe rezultatet e anketës do të shpallen më vonë.

Angell Rusev

Peshëngritësi bullgar Angell Rusev me medalje të argjend nga turneu për kualifikimet olimpike në Iran

Peshëngritësi bullgar Angell Rusev u radhit në vendin e dytë në turneun për kualifikimet olimpike të ngritjes së peshave në qytetin iranian Resht. Në kategorinë 61 kilogram bullgari hodhi 110 kilogram dhe shtyri 147 kilogram gjë që i siguroi atij medaljen e..

botuar më 20-02-03 1.14.MD
Milena Todorova

Një bullgare u bë vicekampione botërore në biatlon për të rinj dhe të reja

Biatlonistja bullgare Milena Todorova fitoi medalje të argjendtë në 12,5 kilometra në kampionatin botëror për të rinj dhe të reja në Lenzerheide-Zvicër. Todorova 22 vjeçe bëri tre gabime në katër qitjet e saj dhe përfundoi me 1:07,9 minuta pas..

botuar më 20-01-27 5.59.MD

Mikaela Shiffrin fitoi në zbritjen me ski tek femrat në Kampionatin Botëror të Skive në Bansko

Mbajtësja e Globit të Madh të Kristaltë Mikaela Shiffrin fitoi në zbritjen tek femrat për Kupën Botërore të Skive Alip në Bansko. Amerikania kaloi distancën për 1:29:79 dhe shënoi fitoren e saj të pestë për stinën prej gjithsej 65 fitoreve në..