Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mënyra e vjetër e jetesës në qytetit Dupnica prezantohet në hapësirën virtuale

Foto: wikipedia.org

Një platformë online do të zbulojë mënyrën e vjetër të jetesës në qytetin Dupnica dhe në rajon. Platforma është pjesë e programit për bashkëpunim transkufitar midis qytetit bullgar Dupnica dhe bashkisë Kumanova në Maqedoninë e Veriut. Bashkë me projektin virtual do të krijohet një galeri, një depo dhe një laborator për ruajtjen dhe restaurimin e tablove dhe sendeve të çmueshme. Çdo njeri i interesuar i cili shfrytëzon internetin do të jetë në gjendje të publikojë në këtë platformë arkiva, fotografi ose dokumente për mënyrën e vjetër të jetesës dhe për historinë e rajonit. 500 mijë euro janë mjetet e caktuara për realizimin e këtij projekti të përbashkët, ndërsa afati i fundit është 13 korriku i vitit 2021.

Më shumë nga rubrika

Vendet historike për t'u vizituar në Festën Kombëtare të Bullgarisë

Mbi 6000 bullgarë do të ngjiten në majën Shipka më 3 Mars për të nderuar ata që sakrifikuan jetën e tyre për lirinë e Bullgarisë. 25 mijë bashkatdhetarë të tjerë do të shfrytëzojnë pushimet rreth Festës Kombëtare - 3 Marsit për të vizituar..

botuar më 24-03-02 11.35.PD

Varna dhe vendpushimet përreth janë gati të arrijnë rekordet e vitit para pandemisë 2019

Ata që punojnë në industrinë turistike në rajonin e Varnës po përgatiten që tani për sezonin e verës. Duke gjykuar nga rezervimet paraprake, ka një shans për të arritur më në fund nivelet rekord për sektorin në vitin 2019, mësojmë nga një intervistë me..

botuar më 24-02-29 7.25.PD

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD