Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në hapjen e bazës ushtarake në bregun e Detit të Kuq

Foto: navy.mod.bg

Kryeministri Bojko Borisov nis për në Egjipt ku do të marrë pjesë në hapjen zyrtare të bazës ushtarako detare “Bernis” në bregun e Detit të Kuq. Ky objekt është një nga tri bazat e reja strategjike ushtarako detare në brigjet e Mesdheut dhe të Detit të Kuq. Për krijimin e tij forcat e armatosura egjiptiane shpallën që në vitin 2017. Në kuadrin e vizitës kryeministri bullgar do të ketë takim dypalësh me presidentin e Republikës Arabe të Egjiptit Abdell Fatah As—Sisi. Në të pritet të diskutohen çështje të interesit të përbashkët dhe tema nga rendi ndërkombëtar i ditës. Në delegacionin bullgar është edhe zëvendës kryeministri dhe ministër i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov. Egjipti është partneri më i madh tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë. Gjatë viteve të dy vendet gjithnjë  mbajnë dialog aktiv politik.

Më shumë nga rubrika

Pavarësisht nga vështirësitë gjatë 2019-ës turizmi është në rritje

Të ardhurat nga turizmi ndërkombëtar në Bullgari nga janari deri në nëntor 2019 janë 3,6 mlrd. euro, informoi Banka Popullore Bullgare. Pavarësisht nga vështirësitë kjo është një rritje minimale prej 0,02% në krahasim me të njëjtën periudhë të..

botuar më 20-01-17 6.57.MD

Bullgaria dhe Kina do të prodhojnë autobusë elektrikë

Bullgaria dhe Kina do të bashkëpunojnë për themelimin e një baze të prodhimit të autobusëve elektrikë dhe për qendër kërkimore zhvillimore në Bullgari. Prandaj drejtori ekzekutiv i Agjencisë Bullgare të Investimeve Stamen Janev dhe..

botuar më 20-01-17 6.33.MD

Westinghouse do të modernizojë centralin atomik “Kozloduy”

Kompania amerikane Westinghouse Electric Company nënshkroi marrëveshje për modernizimin e centralit atomik elektrik “Kozloduy”. Westinghouse bëri të ditur se pas punës së saj mbi sistemet e informacionit dhe të kontrollit të blloqeve..

botuar më 20-01-17 5.45.MD