Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapën Shkollën e rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore në Dollna Mitropolija

Foto: BTA

Presidenti Rumen Radev dhe Ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ishin të pranishëm në hapjen e Shkollës së rimëkëmbur Ushtarako-Ajrore “Georgi Benkovski” në Dollna Mitropolija (Bullgari Veriore). Ky është një akt moral për rimëkëmbjen e shpirtit dhe dinjitetit të aviacionit bullgar, një veprim i domosdoshëm si shenjë respekti ndaj aviacionit tonë shekullor dhe brezave të pedagogëve, pilotëve dhe specialistëve, të mësuesve tanë, tha Presidenti Radev, i cili e ka mbaruar pikërisht këtë shkollë. Sot ndreqim një padrejtësi, tha Ministri Karakaçanov, duke e caktuar si dritëshkurtër vendimin nga viti 2002, me të cilin shkolla u shndërrua në një fakultet ushtarak. Përveç specialiteteve ushtarake dhe civile pranë shkollës do të rimëkëmbet dhe kolegji i rreshterëve.

Më shumë nga rubrika

Është krijuar një shtab për veprim kundër koronavirusit

Këshilli i Jashtëzakonshëm i Sigurisë i thirrur për shkak të koronavirusit formoi një seli veprimi të kryesuar nga shefi i Akademisë Mjekësore Ushtarake gjenerali Vencisllav Mutafçijski. Do të mbahet një stërvitje për reagim në raste epidemie...

botuar më 20-02-24 7.00.MD
Deljana Llazarova

Bullgarja Deljana Llazarova fitoi një konkurs prestigjioz për dirigjent

Bullgarja Deljana Llazarova fitoi konkursin ndërkombëtar për dirigjent Siemens-Halle në Mançester. Përveç çmimit prej 15 000 paundesh, fituesi fiton dhe një kontratë dyvjeçare për ndihmës-dirigjent të Mark Elldar, dirigjenti kryesor i orkestrës..

botuar më 20-02-24 6.13.MD

Bullgaria i drejtoi apel Bashkimit Evropian të fillojë bisedime me Shqipërinë dhe me Maqedoninë Veriore

Ministrja bullgare e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva   deklaroi në Selanik se përkrahja e Bullgarisë për integrimin Evropian të Ballkanit Perëndimor po vazhdon. Zaharieva u drejtoi apel vendeve nga regjioni të vazhdojnë me reformat, kurse..

botuar më 20-02-24 5.30.MD