Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Janë shpallur sportistët më të mirë bullgarë për 2019

Foto: BTA

Tajbe Jusein në mundje dhe bialtlonisti Vlladimir Iliev janë sportistët numër një të Bullgarisë për vitin 2019 në edicionin e pestë të “Natës së kampionëve – ceremonia e dorëzimit të dekoratave të Ministrisë së Rinisë dhe Sportit dhe Lotos Sportive Bullgare.

Jusein fitoi vendin e parë në Kampionatin Evropian të Mundjes dhe medaljen e artë të Kampionatit Botëror në kategori deri më 62 kilogramë. Iliev fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të Biatlonit – një majë e paarritur më parë nga ndonjë skiator tjerët bullgar.

Ishin dorëzuar dhe dy dekorata në kategorinë Trajner Nr. 1 – për udhëheqësen e ansamblit kombëtar të gjimnastikës ritmike Vesella Dimitrova dhe për trajnerin e skuadrës kombëtare të peshëngritjes Ivan Ivanov.

Sipas organizatorëve skuadra e vitit është ansambli i gjimnastikës ritmike.


Më shumë nga rubrika

Miglena Selishka

Miglena Selishka u bë kampione evropiane në mundjen e stilit të lirë

Miglena Selishka ftoi në Romë medaljen e dytë të artë të Bullgarisë në kampionatin e mundjes. Në finale në kategorinë deri në 50 kg në stilin e lirë ajo fitoi kundër ukraines Oskana Livaç me 5:3 pika. Biljana Dudova mbeti me medaljen e argjendtë në..

botuar më 20-02-14 9.13.PD

Sportistja Milena Todorova ëndërron për medalje olimpike në biatllon

Prej kohe ëndrra më e madhe e skiatores Milena Todorova e cila garon në biatllon është të marrë medalje olimpike. Suksesin më të madhe ajo arriti duke fituar tri medalje në tri disiplina të ndryshme në Kampionatin Botëror për të rinj dhe për të..

botuar më 20-02-13 12.39.MD
Edmond Nazarjan

Edmond Nazarjan mori medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Mundjes

“Më pëlqen të bëhem kampion. Këtë e kam trashëguar nga i ati.” Këtë e tha para Radios Kombëtare Bullgare 18 vjeçari Edmond Nazarjan pasi mori medaljen e artë në kategorinë 55 kilogram. Në Kampionatin Evropian të Mundjes në Romë ai debutoi te meshkujt dhe..

botuar më 20-02-12 10.02.PD