Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tre shtetas rusë janë akuzuar për tentativë vrasjeje të biznesmenit Gebrev

| rinovuar më 20-01-23 6.15.MD
Emilijan Gebrev
Foto: EPA/BGNES

Prokuroria akuzoi tre shtatës rusë për tentativë vrasjeje me dashje në lidhje me hetimin e provës për helmim me dashje gjatë vitit 2015 të afaristit Emilijan Gebrev, birin e tij Hristo dhe drejtorin e firmës “Emko”. Prokuroria ka dhënë urdhra për arrest të çdo një prej të akuzuarve. Personat në fjalë janë shpallur në Sistemin e Informacionit të Shengenit dhe në Interpol me buletine të kuqe. Prokuroria njoftoi se veprimi është bërë nëpërmjet intoksikimit me një lëndë të paidentifikuar me karakter fosforik-organik.

MPJ-ja e Rusisë u bëri thirrje autoriteteve bullgare për të bashkëpunuar me organet ruse të rendit me rastin e akuzave kundër tre shtetasve rusë.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët këmbyen qindra milion leva në euro

Pas informacioneve se mund të ketë ndryshim në këmbimin e levës me eron bullgarët reaguan duke i kthyer levat e tyre në euro. Të dhënat e Bankës Popullore Bullgare për depozitimet e familjeve tregojnë, se ka ulje në depozitimet në leva me më se 352 milion..

botuar më 20-02-25 7.31.MD

Presidenti kritikoi bisedimet për gazin me Rusinë

Vetëm Bullgaria mbeti pa çmime të ulura nga të gjitha 8 shtetet në procesin midis BE-së dhe Gazpromit. Paguajmë për gazin dy herë më shtrenjtë dhe kjo është e palejueshme, tha presidenti Rumen Radev. Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova duhet të..

botuar më 20-02-25 7.20.MD
Zotërinjtë Borisov dhe Anastasiadis

Bullgaria përkrah gazsjellësin EastMed

Partneriteti energjetik në vijën Izrael-Qipro-Greqi është strategjik, tha kryeministri bullgar Bojko Borisov para presidentit të Qipros Nikos Anastasiadis, i cili ndodhet për një vizitë në Bullgari. Sofja përkrah projektin EastMed. Ai ka rëndësi të madhe..

botuar më 20-02-25 5.32.MD