Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Peshëngritësi i dytë bullgar fitoi medalje të argjendtë në turneun në Iran

Junder Bejtula
Foto: wfbulgaria.com

Junder Bejtula fitoi medaljen e dytë të argjendtë për Bullgarinë në turneun në qytetin iranian Resht. Në kategori deri më 81 kilogramë Bejtula realizoi gjashtë prova të suksesshme dhe u bë i dyti pas garës së fundit me 353 kilogramë (158 kilogramë në shtytje dhe 195 në shkëputje).

Junder Bejtula është përfaqësuesi i shkollës së qytetit Dobriç (Bullgari Verilindore) me trajner Todor Kirçev. Ai fitoi dhe medaljen e bronztë në shkëputje në kampionatin botëror për meshkuj në Pataja (Tajlandë) vjeshtën e kaluar.

Peshëngritësi tjetër në turneun në Iran është Angell Rusev, i cili u rendit në vend të dytë në kategorinë 61 kilogramë. Me rezultatet e arritura dy bullgarët kanë shanse të marrin kuota olimpike për Tokio 2020.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria ruan vendin e vet në ranglistën e FIFA-s

Kombëtarja Bullgare е futbollit ruan vendin e vet të 59-të në edicionin e fundit të publikuar të ranglistës së FIFA-s.Bullgaria është në këtë pozitë bashkë me skuadrën e Burkina Fasos, e cila i ka treguesit e njëjtë – 1381 pikë. Para..

botuar më 20-04-09 12.32.MD

Grigor Dimitrov u përfshi në trajnimet online të Venus Williams

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov ishte mik në një trajnim demonstrativ  me mbajtësen e 7 titujve të “Helmetës së Madhe” (Grand Slam) Venus Williams. Të dy online këshilluan spektatorët se si të trajnojnë në kushte shtëpiake. <blockquote..

botuar më 20-04-08 10.01.PD

Kampionati bullgar i futbollit do të vazhdojë pas përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme

Të gjithë futbollistët dhe nëpunësit e klubeve të futbollit në Bullgari do të testohen për COVID-19 3 ditë para rifillimit të stërvitjeve, vendosi Bashkimi Bullgar i Futbollit. Garat dhe turnetë në Ligën e Parë dhe në Ligën e Dytë do të fillojnë..

botuar më 20-04-06 5.01.MD