Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tri medalje për atletët bullgarë në Ballkaniadë

Skuadra bullagre në Ballkaniadën e Stambollit

Atletët bullgarë fituan tri medalje në Balkaniadën për të rinjtë në moshë deri më 20 vjet. Ajo u zhvillua në Stambollin e Turqisë. Aleksandra Naçeva u rendit në vendin e dytë në kërcimin trehapësh, duke arritur rezultat 13.10m.

Dobromir Nikollov fitoi medaljen e argjendtë në distancën 60m. të vrapimit me pengesa me 8,09 sek.

Veselin Zhivkov mori medaljen e bronztë në sprintin (60 m.) me rezultat 6.91 sek., bëri të ditur sajti Veselin Zhivkov.

Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë në kampionatin në Akapullko

Kampioni I turneut të tenisit në Akapullko nga viti 2014 Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë të edicionit të tij të sivjetshme. Në fillimin e garës nga kategoria ATR 500 bullgari, që është nën numrin 7, eliminoi pa problem tenistin Damir Džumhur..

botuar më 20-02-26 9.44.PD

Bullgaria refuzoi organizimin e Kampionatit Botëror të Hokejit për të rinj

Federata Bullgare e Hokejit në Akull njoftoi, se nuk do të organizojë Kampionatin Botëror të Hokejit për të rinj deri në 18 vjeç në divizionin e dytë të grupit B, i cili duhet të zhvillohej nga 23 deri më 29 mars në Sofje. Nga federata pranuan rekomandimet..

botuar më 20-02-25 5.47.MD

Start i suksesshëm i Grigor Dimitrovit në Akapulko

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov filloi me sukses pjesëmarrjen e vet në turneun në Akapulko. Në garën me çifte ai dhe amerikani Taylor Fritzfituan në ndeshjen e raundit të parë kundër Marcus Daniell (Zelanda e Re) dhe Philipp Oswald (Austri)...