Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nxënës i këngëtares Rajna Kabaivanska u nominua për çmim ndërkombëtar

Foto: mariaagresta.com

Një nga yjet e shkollës së primas operistike bullgare Rajna Kabaivanska, sopranoja e njohur botërisht Maria Agresta u nominua për çmimet ndërkombëtare operistike për vitin 2020 (International Opera Awards) në kategorinë “Këngëtarë më të mirë”.

Pasi mbaroi Konservatorin në Salerno, Agresta përsosi mënyrën e vet të këndimit nën udhëheqjen e këngëtares Rajna Kabaivanska në Institutin Muzikor Veki-Toneli në Modena dhe në klasat e mjeshtërve në Universitetin e Ri Bullgar. Karriera e saj operistike filloi në vitin 2010 në skenën e Operës së Sofjes dhe të Teatros Komunale në Modena ku u shfaq bashkë me nxënës të tjerë të këngëtares bullgare Rajna Kabaivanska. Maria Agresta ka kënduar në skenat e teatrove më prestigjioze në botë me partnerë të tillë si Plácido Domingo, Jonas Kaufmann, Roberto Alagna, Francesco Demuro, Andrea Care.

Ceremonia e dorëzimit të dekoratave më prestigjioze operistike botërore do të jetë më 4 maj në Sadler's Wells Theatre, në Londër.

Më shumë nga rubrika

Violinistja Tanja Tingarova – një jetë si përrallë

Një vajzë në moshën 30 vjeçe që ka udhëtuar në mbarë botën për shkak të talentit të vet – kështu shkurtimisht mund të përshkruajmë violinisten Tanja Tingarova, e cila ka lindur në Plovdiv. Ajo thotë se ka filluar t’i bie veglës magjike që në moshën 6..

botuar më 20-03-28 11.05.PD
Simeon Shterev

U nda nga jeta Simeon Shterevi – njeri prej muzikantëve të mëdhenj xhaz në Bullgari

Më 26 mars u nda nga jeta profesori Simeon Shterev – flautist, pedagog dhe kompozitor, njeri prej muzikantëve më të mëdhenj xhaz në Bullgari. Ai lindi më 24 tetor të vitit 1943 në Sofje. Mbaroi Akademinë Kombëtare Muzikore në Sofje si muzikant..

botuar më 20-03-27 1.16.MD

Petër Krumov: “Shiko rrafshinën e Dobruxhës dhe do të kuptosh se ia vlen të punosh për të”

Një jetë e tërë e cila i kushtohet muzikës tradicionale të krahinës së Dobruxhës – këto fjalë më saktë e përshkruajnë kontributin krijues të kompozitorit tonë të njohur dhe dirigjent Petër Krumov. Përkushtimin e tij në shërbim të..

botuar më 20-03-27 10.19.PD