Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Vetëm ne e përballuam migracionin e paligjshëm

| rinovuar më 20-02-14 6.28.MD
Markus Soder (majtas) dhe Bojko Borisov
Foto: BTA - arkiv

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Bavarisë Markus Söder. Gjatë bisedimit Borisovi nënvizoi se Bullgaria është shteti i vetëm, i cili e ka përballuar migracionin e paligjshëm dhe i rrit të ardhurat çdo vit.

“3,7% rritje e qëndrueshme e Produktit të Brendshëm Bruto, shumë investitorë gjermanë, rezerva fiskale, rezerva valutore, jemi në vend të dytë pas SHBA-së për nga investimet në sektorin e mbrojtjes” – shtoi ai.

“Unë mund të them se i vetmi që mbetet në postin e vet të kryeministrit është Borisovi” – tha nga ana e vet Markus Söder. “Të gjithët në Evropë ndërrohen, vetëm një mbetet në vendin e tij”.

Dy kryeministrat shprehën kënaqësinë e tyre për shkak të kontakteve intensive politike gjatë viteve të fundit dhe lidhjeve dinamike në fushën e punëve të jashtme, sigurisë dhe turizmit. 

Pak më vonë Borisovi u takua me Presidentin e Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier. Bashkëbiseduesit shprehën mendimin e përbashkët se Evropa duhet të mbetet e bashkuar para sfidave dhe t’ua garantojë shtetasve të vet prosperitet dhe siguri.

Të dy diskutuan mundësitë për zgjerimin e kontakteve bilaterale. Borisovi theksoi mbi kushtet e shkëlqyera për zhvillimin e biznesit tek ne dhe shtoi se Bullgaria do të vazhdojë të punojë për zgjerimin e pranisë së produkteve bullgare në tregun gjerman në sektorë si elektronika, elektroteknika, prodhimi i makinave, teknologjitë informative. 


Më shumë nga rubrika

Dita e 104 e protestave parashikohet për sonte

Gjatë protestës së ditës së 103 me kërkesë për dorëheqjen e kryeministrit, qeverisë dhe kryeprokurorit demonstruesit hodhën vezë dhe domate kundër godinës së Ministrisë së Mbrojtjes. Shkas për këtë u bënë fjalët e zëvendës kryeministrit dhe ministër të..

botuar më 20-10-20 9.28.PD

23 për qind nga PCR testet janë pozitive për Covid-19

Rastet e reja të të infektuarve me koronavirus në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit janë 1024. Kjo është 23.24 për qind nga 4406 PCR testet e realizuara. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Unik Informativ. Në repartet intensive ndodhen 88..

botuar më 20-10-20 8.57.PD
Nikollaj Haxhigenov

Liderët e protestave janë gati të hyjnë në politikë

Në qoftë se në këtë mënyrë mund ta rrëzojmë GERB-in dhe ta shndërrojmë Bullgarinë në një shtet modern evropian jemi gati të llapashitemi në kënetën me baltë të politikës. Këtë e deklaroi para sajtit “Evropa e Lirë” një prej liderëve të protestës..

botuar më 20-10-19 8.01.MD