Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgar qëndroi në krye të atletikës së lehtë evropiane

Dobromir Karamarinov
Foto: arhiv

Presidenti i Federatës Bullgare të Atletikës së Lehtë Dobromir Karamarinov u zgjodh i ngarkuari me postin president i Atletikës Evropiane deri në nëntor të vitit 2021. Bullgari e merr postin nga Svein Arne Hansen, i cili u sëmurë dhe tani duhet të shërohet. Vendimi u mor në një mbledhje video të Bordit Ekzekutiv të Atletikës Evropiane. Sipas rregullores së federatës në rast pamundësie presidenti të plotësojë detyrimet, atëherë zëvendës presidenti i parë merr udhëheqjen deri në kongresin e ardhshëm. Dobromir Karamarinovi është i pari zëvendës president me mandat të dytë, anëtar i Këshillit të Atletikës Botërore dhe president i Asociacionit të Federatave Atletike Ballkanike.

Më shumë nga rubrika

Kryeministri Borisov

Kryeministri falënderoi bullgarët për përpjekjet kundër COVID-19

“Bota ndodhet para një sfide të madhe. Një luftë me shumë viktima të pafajshme. Jemi detyruar të bëjmë çdo gjë të mundshme për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e popullit bullgar” , shkroi në profilin e vet në Facebook Kyreministri Bojko Borisov...

botuar më 20-04-01 6.52.MD

BE furnizoi në Bullgari materiale për testim të saktë për COVID-19

4 laboratorë të akredituar bullgarë 2 prej të cilëve në Sofje, një në Stara Zagora dhe një në Varnë, morën material të ri të kontrollit, të krijuar nga shkencëtarët evropianë për kontrollimin e saktësisë së testeve për koronavirus. Qëllimi është që të..

botuar më 20-04-01 6.37.MD

10 janë rastet e reja të regjistruara me COVID-19

422 janë njerëzit me diagnozë koronavirus në Bullgari , sipas Shtabit operativ kombëtar. Numri i të vdekurve është 9 . Viktima e fundit e sëmundjes është një burrë në moshë 57 vjeç nga qyteti Kjustendill. Të shëruarit janë 20 veta dhe ata..

botuar më 20-04-01 5.49.MD